SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

ANALOG PLAK (18.02.2022)

Bu haber 18 Şubat 2022 - 9:10 'de eklendi ve 102 views kez görüntülendi.

Merhaba,

Yine bir hikâye ile başlayalım söze… Alice yanlışlıkla bir kapıdan geçtiğinde kendisini Harikalar Diyarı’nda bulur. Bugün biz de Sizlerle bir kapıdan içeri girelim ve çoook eskilere gidelim… Hani şu özlenen dönemlere 70’ler 80’ler ve 90’lar…

Tüm mekanlar artık o kadar tek düze ve birbirinin kopyası ki ufak tefek farklılıklar çok cazip geliyor. Gerçi bu haftaki mekân öyle ufak tefek değil oldukça fark yaratmış durumda…. Birkaç gün işlere ara verip Denizli’ye karın yağmasını da fırsat bilerek biraz gezdim. Ve soluklanmak için bir kafeye düştü yolum.

Çamlık’ta İtfaiye binasına çok yakın… Girişten itibaren içeri çeken bir tarzı var. Sahipleri Cansu Hanım ve İsmail Bey’in plak sevgisinden doğan bir güzellik bu…

Metropol yaşamından sıkılıp kendini doğaya atan, karavan ile bütünleşen, girişimci ruhuyla kendi işini kuran, kısıtlı zaman/maaşla çalışmayı reddedip yeni başlangıçlara yelken açan kişilerin cesaretine sahip olan Cansu Hanım ile İsmail Bey, mevcut işlerine veda edip hayalleri olan kafeyi açmışlar. Çok da iyi yapmışlar bence… Ben çok sevdim hobinin aşka dönüşmüş halini…

Mekan beni aldı aldı aldı ve çocukluğuma götürdü… Her yerde plak asılı, plak çalarda nostaljik bir parça kulaklara erişen! Eskiden yaşlı teyzelerin, anneanne/babaannelerin evine gittiğinizde bir koku olurdu ve kontrol edilmesi zor bir her yeri karıştırma dürtüsü… İçeri adım atar atmaz gelen his buydu ne çok karıştırılacak şey vardı burada!

Dikiş makinelerinden masalar, bir zamanlar ev/düğün mübareği ya da kız çeyizi olarak alınan sarkıtlı avizeler altında, 12 kişilik masa takımının sandalyelerinde oturup 3. nesil kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. Bardak altlığı ve menü listesi bile plak… Eski bordo/yeşil/kahverengi kadife koltuklara gömülüp derginizi gazetenizi okuyabilirsiniz. Gezip fotoğraf çekebilirsiniz.

Bir müze olsaydı eğer burası çok yazık olurdu o kadar eşyaya! Gezerdik, fotoğraf çekerdik biterdi kalırdı öylece ama şimdi öyle mi otur istediğin kadar kal anın tadını çıkart… Saatin kaç olduğunu duvardaki sarkaçlı saatten öğren… Bir duvardan bir duvara evin zenginlik göstergesi olan vitrindeki yemek takımlarına iğne oyası vitrin örtülerine bak… Kömürlü ütüleri, en eski fotoğraf makinelerini, daktiloları incele… İkindi güneşi yüzüne alacalı dokunurken, Sen çeyiz sandıkları içindeki safran sarısına ve geçmişin tozlu zamanlarına dokun… Gazozun geçmişten günümüze doğru uzanan evrimine şahit ol! Yakın zamana gel –biliyorsan eğer- envaı çeşit kasetin artık nasıl durduğuna bir bak! Eski zaman kıyafetlerini dene üzerinde gör.. Bazen “Nostalji Geceleri” yapılıyor mekânda istersen al sevdiğini ona katıl… Hiç bekleme 14 Şubat gibi günleri… Sağlıkla yaşadığın her gün bayram nasılsa!

Geldi geçti bir daha tekrarı olmayacak zamanları yaşatmak için, geçmişten günümüze uzanan ana tanıklık etmek için gayretiniz varsa deneyimlemek isterseniz mutlaka uğrayın.

Sevgiler

(18.02.2022)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma