SON DAKİKA

ERDOĞAN.“DENİZLİ’Yİ YATIRIM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bu haber 25 Kasım 2021 - 13:53 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından yürütülen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi kapsamında, Denizli Teknik Tekstil Kümelenme Çalıştayı gerçekleştirildi. DTO Başkanı Uğur Erdoğan,“Denizli’mizi, yatırımcılar için önemli bir merkez haline getireceğiz” dedi. 

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “Rekabetçi Sektörler Programı” kapsamında, Denizli Ticaret Odası tarafından yürütülen Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin Denizli Teknik Tekstil Kümelenme Çalıştayı, Denizli Anemon Otel’de yapıldı.

İNOVATİF ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ

Başkan Erdoğan konuşmasında, katma değeri yüksekinovatif ürünler üretmenin önemine de işaret etti. “Tekstilin başkenti Denizli’miz, dünyanın en büyük ve en çok tercih edilen birkaç ev tekstili üreticisinden biri olmasına rağmen, bu başarısının sonucunda fazlasıyla hak ettiği karlılığa, tam anlamıyla ulaşamadı; ulaşamıyor. Geçen sene 1 dolar 65 sent olan ihracattaki birim fiyatımız, bu yıl 2 dolar 5 sente kadar yükseldi. Sanayimizin ve ihracatımızın lokomotifi hazır giyim ve konfeksiyonda bu tutar 10,5 dolar seviyesinde. Ancak, neden daha fazlası olmasın? Niçin daha fazla kazanmayalım? Bunun için ihracatımızın kilogram değerini artırmalıyız… Katma değeri yüksek ürünlere geçmeli, bu 10,5 doları 10’a katlamalıyız. Yükte hafif pahada ağır, inovatif ürünler elde etmeli ve onları ihraç etmeliyiz.” diye konuştu.

MERKEZİ’MİZİ YAKINDA AÇACAĞIZ

DTO Başkanı Erdoğan, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 1000 metrekarelik alanda kurdukları Denizli Teknik Tekstil Merkezlerini 1-2 ay içinde açmak istediklerini açıkladı. Başkan Erdoğan, “4 yıl önce bu yola çıktığımızda, amacımız sanayimizi geleceğe hazırlayacak modern bir donanıma kavuşturarak, ürün çeşitliliğini artırmak ve katma değeri yüksek ürünler elde edebilecek kabiliyet ve niteliğe taşımaktı. Makinalarımızın dörtte üçü geldi. 1-2 ay içinde Denizli Organize Sanayi Bölgemizde 1000 metrekarelik kapalı alanda kurduğumuz merkezimizin resmi açılışını yapmak için hazırlanıyoruz” diye konuştu.

TEŞVİK ALMAYI KOLAYLAŞTIRACAK”

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, ulusal ortak gereksinim ve menfaatler için birlikte çalışmanın önünü açacaklarını da ifade etti. Erdoğan, “Projemizi geliştirme sürecinde, Amerika Birleşik Devletleri ile Almanya ve Belçika’nın yanı sıra Hindistan’daki ar-ge merkezlerini ziyaret ettik; şehrimize en uygun modeli belirledik. Denizlili iş insanlarımız ve tekstilcilerimiz ile çalıştaylar yaptık. Onları, bire birde de dinledik. Bu sayede, onların ihtiyaçları ve taleplerine göre projemizin içeriğini, neler yapacağımızı, hangi makinaları ve ekipmanları alacağımızı belirledik. Şimdi de eğitimler ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Firmalarımızı Bursa Teknoloji Koordinasyon ve AR-GE Merkezi’ne götürdük. Bu perşembe de yine heyet halinde İstanbul Tekstil Araştırmaları AR-GE ve İnovasyon Merkezi’ne göndereceğiz.Projemiz sayesinde AR-GE, lojistik, pazarlama ve finansal kaynaklara ulaşım gibi imkanlarımızın daha etkin kullanılmasını sağlayacağız. Böylelikle iş gücümüz, ürün kalitemiz, verimliliğimiz, istihdamımız, ihracatımız ve satışlarımız artacak” dedi.

ULUSLARARASI 6 ORTAK

Erdoğan, “Bu amaçla, Avrupa Birliği desteklerinden faydalanmaya yönelik, Tekstil Sektörel Mükemmeliyet Merkezi’mizi kuracağımız projemizi aralık ayının ortasında imzalayacağız. Gelecek yıl şubat ayında Avrupa Birliği destekleriyle, İtalya, Çekya, Portekiz ve İspanya’dan uluslararası 6 ortağımızla Kümelenme Projemizi başlatacağız. Güney Ege Kalkınma Ajansımızın desteğiyle, Denizli’de ithal edilen ürünlerin Türkiye ve Dünyadaki Büyüklüğünün Tespiti Teknik Destek Projemizi başlattık. Yıl sonuna kadar ilimizde, Bursa’da ve İstanbul’da 8 farklı eğitimimiz daha olacak. Teknik tekstil kümelenmesi için gereken çalışmalarımızı ve dış paydaş analizlerimizi başlattık. Bugün de burada kümelenme için başlangıç çalıştayımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

İLGİ YOĞUN OLDU

Etkinliğe Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, KOSGEB İl Müdürü Dr. Aziz Acar, Ticaret İl Müdürü Cihat Özdemir, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akdoğan, Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aydınlı, Denizli Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, Denizli Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Muhteşem Şanlı,GEKA Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Özlem İnce, İkada Danışmanlık Şirketi Ortaklarından Bahri Şanver Aydın ile Denizli Ticaret Odası üyesi firmaların sahipleri ile temsilcileri katıldı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.ege724.com
    https://www.vatanmedya.com
    https://www.egecanlihaber.com
    Ege Canlı Haber
    Vatan Medya
    Kumru Elizim Tekstil
    Fırtına Kanal Açma