SON DAKİKA

ÖZLEMLE… (12.11.2021)

Bu haber 12 Kasım 2021 - 12:14 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

1881’de başlayan ve 10 Kasım 1938’ de son bulan 57 yıllık ömre, 11 savaş 24 madalya 7 Nişan 13 Kitap 1 Ülke ve milyonlarca özgür insan sığdıran ve sadece yaşadığı dönemi değil 83 yıl sonra bile din dil ırk ayrımı yapmadan hala insanları etkileyen birine sadece “Devlet Adamı” demek yeterli değildir. O, ileri görüşlü bir liderdi.

Dünyaca kabul görmüş bu lideri – Atatürk’ü sadece ölüm yıldönümlerinde anımsamak çok büyük vefasızlıktır. Fikirlerini, inkılaplarını, açtığı yolu, gösterdiği hedefi kendimize rehber edinebilmeliyiz. Nihayetinde 57 yıllık yaşamında arkadaşları ve halkı ile verdiği mücadelenin hepsi gelecek nesiller içindi. Tüm bunların oluşmasında Atatürk’ün azimli, kararlı, ileri görüşlü karakterinin etkisi yadsınamaz. Bir liderden beklenen kitleleri etkileyebilme -sürükleyiciliği-  özelliği kendilerinde ziyadesiyle mevcuttu.

Peki ya bilinmeyen yönleri?

Ölüm yıl dönümü haftasında bu kez Mustafa Kemal Atatürk’ün az bilinen özelliklerinden bahsedelim biraz da…

Mesela Hayvanseverliği… Diğer canlılara gösterdiği ihtimam, elbet hayvanlar için de geçerliydi. Özellikle atlara ve köpeklere olan düşkünlüğünün yanı sıra kuşlara da ayrı bir ilgisi vardı. İşte bu yüzden Çankaya Köşkü’nde bir güvercinlik kurdurmuş ve birçok cins güvercinin bakımını sağlamıştır.

Giyimindeki zarafet gözünüzden kaçmamıştır eminim. Dış görünüşüne çok önem veren Atatürk şık ve özenli giyinirdi. Takım elbiselerinin tasarımlarını bazen kendisinin çizdiğini biliyor muydunuz? Gömlekleri daima beyazdı başka renk gömlek giymezdi. Modernleşen Türkiye’ye örnek olabilecek nitelikteydi. Kılık Kıyafet Devrimine uymaya özen gösteriyordu.

Ya kitapseverliği… Kitap okumayı çok seven biriydi ifadesi az kalacaktır yaptıkları yanında. Çok okuyan okurken analiz edip yanlarına notlar alan fikirlerini yazan çevirilerini yapan Atatürk, değişime de ışık tutuyordu. Sadece okumakla kalmadı gerek askeri gerekse cebirsel alanlarda pek çok kitabın yazımını da gerçekleştirdi. Pek çok kitabı arasından Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” adlı eserini hiç yanından ayırmazdı. İdealist Öğretmen Feride, ışık tutuyordu elbet Ata’nın yoluna!  Harf Devrimini gerçekleştirmenin sorumluluğunu taşıyordu üzerinde.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünden feyz alarak sportif kişiliği ile de gençlere örnektir. Beden Eğitimi derslerinin müfredatta olması konusunda şart koşmuş bu alanda hocalar yetiştirmek üzere Ali Sami Yen’i görevlendirmiştir. Biz, kürek çekerken fotoğraflarını görsek de binicilik atıcılık yelken yüzme gibi spor dallarının gelişmesini önemsemiştir. En çok sevdiği spor dalı ise güreşti. Bununla birlikte valstan folklora kadar pek çok dans türünü layıkıyla becerir çok iyi dans ederdi.

Elbet vardı bir hayali… Eğer ömrü vefa etseydi dünya turuna çıkıp Türk Dili ve Tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletecekti.

57 yıla sığan bu kıymetli ömrü 400 kelime ile özetlemek öylesine zor ki…

Ölümünün 83.yılında da saygı sevgi ve minnetle anıyoruz  / arıyoruz Seni Ata’m…

Özlemle!!!!

(12-11-2021)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma