SON DAKİKA

MÜSİAD’IN GÜNDEMİ MESLEKİ EĞİTİM OLDU

Bu haber 28 Ekim 2021 - 10:37 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi tarafından düzenlenen Mesleki eğitim istişare toplantısı, İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Mesleki ve Teknik Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Gürhan, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Mesleki ve teknik eğitimin özendirilmesi ve geliştirilmesi kapsamındaki toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, “Türkiye’de üretimin temeli olan teknik personellerin yetişmesinde önemli rolü olan teknik ve meslek liselerinin geliştirilmesi, doğrudan ülke kalkınmasında etken olacaktır. Milli ve manevi değerlerine bağlı, iş ahlakına sahip, dürüst ve mesleki açıdan kendini geliştirmeye açık gençlerin daha ilk okullardayken öğretmenler tarafından tespit edilip ilgili bölüme yönlendirilmesi büyük önem taşıyor.” İfadelerini kullandı.

Meslek Liselerinin “Eğitim, Üretim, İstihdam” temelinde şekillendiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, Bakan yardımcılığı döneminde mesleki eğitimden sorumlu olduğu için bu konular üzerinde de hassasiyetle duruyor. Denizli olarak öğrenci niteliği ve öğretmen donanımının arttırılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl tüm sektörlerde, STK temsilcileri, sektör temsilcileri, eğitimcilerimiz ve idari personellerimizin katılımıyla çalıştaylar düzenliyoruz. Toplanan verileri hassasiyetle takip ediyor, mevcut müfredatımızda iyileştirmeler yapıyoruz. Ayrıca, öğrencilerin kabiliyetlerine göre bölümlere yerleştirilmesi ve istihdama kazandırılması noktasında da sistemlerimizi geliştirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Fatih Işık, şu anda yaklaşık bin firmanın 2 bin 500 personel ihtiyacı olduğunu, geçen yıldan bu yana SGK’lı çalışan sayısının 180 Bin’den 210 Bin’e çıktığını belirtti. İŞKUR’a yapılan başvuruların yaklaşık yarısının işsiz olduğunu, diğer yarısının ise, emekli ya da hali hazırda çalışan ve işini değiştirmek isteyenlerden oluştuğunu belirtti. Işık, “Yeni uygulamaya  koyduğumuz sistem ile 50 ve üzeri çalışanı bulunan firmalardan gelen personel talebine karşılık 1 danışman ataması yapıyoruz. Danışmanımız firmanın İnsan Kaynakları birimiyle irtibata geçerek detay bilgiler ediniyor, buna göre mevcuttaki iş başvuruları ile daha net eşleşmeler sağlayabiliyoruz. Her geçen gün çalışan yapısında da değişiklikler oluyor. Farklı bir nesil iş hayatına dahil oluyor. Bu kapsamda da firmalarımız bu kuşağa göre çalışma ortamlarını yeniden dizayn etmek ve çalışma stillerinde farklılaşmaya gitmek durumunda. Gelişmelere ayak uyduran firmaların çalışan devir hızlarının da düştüğünü gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma