SON DAKİKA

KALP HASTALIKLARINI İHMAL ETMEYİN

Bu haber 15 Haziran 2021 - 9:56 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Doğumsal kalp hastalıklarıyla ilgili ebeveynler tarafından merak edilenleri Özel Denizli Tekden Hastanesi Çocuk ve Erişkin Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık açıkladı.

 Çocuklardaki kalp hastalıklarının büyük çoğunluğunun doğumsal olduğunu belirten Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, “Çocuk kalp hastalıkları yaklaşık bin doğumdan 8-9’unda görülebiliyor. Yani yüzde 1 ihtimalle bebeğin canlı doğumda kalp hastalığı ile doğma ihtimali vardır. Çocuklardaki kalp hastalıklarının büyük bir çoğunluğu doğumsaldır. Ailelerin bu durumu anlaması ilerleyen dönemlerde çocuğun verdiği belirtiler ile ortaya çıkar. Yeni doğanlarda bebeğin renginin mora yakın olması, beslenme problemlerinin olması, emerken terlemesi, yeterince beslenememesi ve diğer çocuklara göre normal kilo alımında geri kalması doğumsal kalp hastalıklarının belirtilerindendir. Daha büyük çocuklarda ise koşarken erken yorulma, terleme sıklıkla akciğer enfeksiyonu geçirme gibi kalp hastalığı belirtileri ortaya çıkabiliyor” dedi.

Çocuklardaki kalp hastalıklarının yüzde yüz genetiğe bağlı olmadığını belirten Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, “Çocuk kalp hastalıklarını yüzde 100 genetiğe bağlamak doğru değil. Anne karnında geçirilen dönem ile kalbin gelişim dönemi çok bağlantılı olabildiği gibi ufak tefek genetik yatkınlıklarda olabilir. Bu genetik yatkınlıklar diğer insanlara göre yüzde 1,2 oranında görülür. Ama annede olan hastalık bebekte de mutlaka olacak diye bir durum söz konusu değil. Bazı genetik hastalıkları mevcut mesela Down Sendromu gibi, bu tür durumlarda çocuk kalp hastalığı görülme riski yüksektir. Ama bu aileden kalp hastalığı geçebilir diyeceğimiz durumlardır. İleriki yaşlarda kolesterol ya da daha erken yaşta olan damar sertleşmesi genetik olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“Doğumsal kalp hastalıklarının tedavilerinde ekibin yetkin ve tecrübeli olması önemlidir”

Doğumsal kalp hastalıklarının iyi gelişmiş merkezlerde yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ayık, “Doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi iyi gelişmiş merkezlerde yapılması gerekmektedir. Bu merkezlerde kardiyologların, çocuk kalp cerrahlarının, tecrübeli anestezi ekibinin, çocuk ve yenidoğan yoğun bakım ve ameliyat ekibinin yeterli olması gerekmektedir. Tıbbi donanımdan teknik ekibine kadar herkesin bu konuda yetkin ve tecrübeli olması önemlidir” dedi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma