SON DAKİKA

“TAM KAPANMADA SOSYAL DESTEK KALKANI NEDEN YOK?”

Bu haber 29 Nisan 2021 - 10:56 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM Genel Kurulu’nda Denizli esnafının “Madem tam kapanma kararı verdiniz, o zaman tam kapanmanın maliyeti kadar sosyal destek kalkanını da hazırlayın, bize sosyal destekte bulunun” dediğini gündeme getirdi.

Denizli’nin tekstil memleketi olduğunu ve burada ham madde olarak pamuk bulmakta ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Gülizar Biçer Karaca; pamuk üreticisinin desteklenmediği ve alınterinin karşılığını alamadığı için meyve yetiştirmeye başladığını, Pamukkale ve Sarayköy ovalarının artık beyaz örtüyle kaplı olmadığını belirten Biçer Karaca pamuk stratejik ürün olarak ilan edilmeli ve desteklenmelidir dedi.

İLÇELERDE YAŞANAN SU SORUNU

Denizli Acıpayam, Çal, Çivril ve Baklan ilçelerinde bir yılı aşkın süredir su sorunu yaşanmakta olduğunu aktaran Karaca,  “Çiftçilerimiz, Devlet Su İşlerine devredilen sulama birliklerine geçtiğimiz yıl paralarını yatırdılar ancak “Kuraklık var.” denilerek su bedellerini ödedikleri hâlde su alamadılar.” dedi, geçtiğimiz yıl yeterli su verilmediği için, mısır üretiminde verimliliğin azaldığını söyledi. Gülizar Biçer Karaca; tarımla uğraşan çiftçilerimizin sorunlarını giderebilmenin tek çaresinin su sorununun çözümü olduğunu vurguladı.

SANAYİCİNİN DEMİRYOLU TALEBİ

Biçer Karaca, Denizli-İzmir arasındaki demiryolunun restore edilmesi için yıllardır talepte bulunan tekstil sektörü temsilcilerinin de sesi oldu. Karaca, “Kara yoluyla Alsancak Limanı’na gönderilecek olan ürünler çok pahalıya mal olmakta ve bir centin bile dünya rekabet ortamında çok önemli olduğu bir süreçte maalesef tekstil üreticilerimiz ihracatlarını kara yoluyla yaptıkları için kar etmeleri zorlaşmaktadır” dedi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE DOĞALGAZ VAADİNE NE OLDU?

92 firma için altyapısı, üstyapısı hazırlanmış olan Denizli’nin Çardak ilçesindeki organize sanayi bölgesinin hâlâ doğal gaza kavuşamadığını dile getiren Gülizar Biçer Karaca, bütün çevre iller 5. derece teşvik kapsamına alınmışken ve Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm şartlara sahip olmasına rağmen teşvik kapsamına alınmadığını söyledi.

“TELEFONLARIM SUSMADI”

26 Nisan akşamı duyurulan kapanma kararı sonrasında Denizli’nin Kaleiçi esnafı telefonlarını susturmadığını aktaran Biçer Karaca, Denizli halkının “Bayram geliyordu, biz çocuklarına bayramlık almak isteyen aileler için hazırlık yaptık, ürünlerimiz elimizde kaldı, çeklerimiz ödenecek, biz ne yapacağız?” diye isyan ettiğini vurguladı.

“DESTEK KALKANI NEDEN YOK?”

 Karaca “Denizlili müzisyenler, Denizlili tuhafiyeciler, Denizlili ayakkabıcılar, Denizli’nin tüm esnafı, Denizlili taksi şoförleri, Denizlili ulaşım sektöründe çalışan minibüs işletmeleri, Denizlili kahvehaneciler, lokantacılar esnaflar diyor ki: “Madem tam kapanma kararı verdiniz, o zaman tam kapanmanın maliyeti kadar sosyal destek kalkanını da hazırlayın, bize sosyal destekte bulunun.”” sözleriyle vatandaşın şikayetlerini genel kurulda dile getirdi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma