SON DAKİKA

GÜÇ VE KİBİR (25.06.2022)

Bu haber 25 Haziran 2022 - 0:26 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.

‘Padişaha Sormuşlar;

Kaç Tane Dostun Var Diye.

Tahttan İnince Belli Olur Demiş’

Sevdiğim en kısa hikayedir. Bunun üzerine uzun uzun cümleler kuracağım birazdan ama bu kısa hikayedeki sözlerin üzerine asla çıkamayacağım. Çünkü anlamak isterseniz, her şey bu hikayenin içinde gizli aslında…

Taht, güç, zenginlik, makam, mevki… Dünyalıklar anlamında herkesi etkileyen ve insanların size olan davranışlarını maalesef etkileyen şeyler. Zenginse düğünde bile önce ona oynama fırsatı verirler. Güçlüyse onun dediği daha muteber olur. Bir makama geldiyse, sıfatına, karakterine bakmadan çiçekler yollanır, en güzel sözler onun için sarf edilir. Bir gün işimizin düşme ihtimali hep göz önündedir.

Peki o tahtta olan, o zenginlik içinde olan, dünyalık bir makama atanan bilmez mi bir gün elden gideceğini her şeyin. Dostluğun, arkadaşlığın, çiçeklerin, yalakalıkların kendisine değil de aslında makama ve gücüne yapıldığını anlamaz mı! Gerçek dostlarını gözlerinden anlaması gerekmez mi!

Kibir sanki burada devreye gidiyor. Kibirlendikçe, büyüdükçe zannediyor ki, etrafında oluşan o sahte kalabalık onunla mezara girecek. Onun günahlarını üstlerine alacak! Çünkü o seçilmiş kişidir. O olmasaydı dünyalar dahi olmayacaktı!

Bu hikayedeki padişahları, yöneticileri arıyor insan. Büyüdükçe küçülen, yokluğu da varlığı da paylaşırken adaletten ayrılmayan, derdi kendisinden çok başka olanları…

Ve tahttan inmeden önce dostlarını tanıyan, onları unutmayanları…

Ve tahtın da dünyanın da yalan olduğunu idrak edenleri…

(25.06.2022)

Emrah Varol
Emrah Varolemrahvarol20@hotmail.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma