SON DAKİKA

ORDU (3) (26.03.2021)

Bu haber 26 Mart 2021 - 10:17 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Eğer yolunuz Ordu’ya düşer de çok vaktiniz olmazsa şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri “Taşbaşı Kilisesi” bir diğeri ise “Boztepe”’dir.

Karadeniz illerinde şehir ve deniz bir karayolu ile ayrılmaktadır. Tüm şehirler sırtını dağlara yaslarken yüzünü denize çevirmişlerdir. Keza Ordu’da aynı durum söz konusu… Sahil boyunca yürüyüş yolları bisiklet parkurları oturma alanları, restoranlar ve kafeler ön plandadır. Yamaca kurulmuş evlere, tepe tepe yaşamlara inat üzerinde sis barındıran mahzun bir şehrin ortasında -Taşbaşı Mahallesi’nde- 1853 yılında inşa edilen eski bir Rum Ortodoks Kilisesi yer alır. 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış olan bu alan şimdilerde restore edilmekte ve arkeoloji müzesine dönüştürülmeyi beklemektedir. Bahçesindeki kalıntıları ve yöreye özgü Karayemiş Ağaçları ile mistik bir havaya sahiptir.

Samsun’da Amisos Ordu’da Boztepe… Samsun’da dikey olan teleferik bu kez Ordu’da şehri çapraz bir şekilde ayırır. İki şehri birbirinden bu anlamda ayırmak zor… Ama ben Boztepe’yi daha çok beğendim. Denizden yaklaşık 550 metre yükseklikteki bu güzelliğe teleferik ile ulaşım sağlanabilir. Serin havası, müthiş manzarası, yöresel satış stantları, yemek alanları, otelcilik hizmeti ile ön plana çıkmaktadır. Burada, Karadeniz’e karşı yorgunluk çayı mutlaka içilmeli. Bununla beraber eğer işin içine biraz heyecan katmak isterseniz yamaç paraşütü yapabilirsiniz. İster kendi başınıza, isterseniz profesyonel bir ekipten destek alarak deneyimleyebilirsiniz. Yapmadan izlemek de ayrı bir keyif… Her başarılı uçuşa alkış kıyamet kalabalığın içinde yer alabilirsiniz.

Yeme içme ulaşım açısından pahalı bir şehir değil… Ordu’da makul fiyatlara konaklama imkânı da bulabilirsiniz. Denize karşı bir oda tercih ederseniz eğer, sabahın erken saatlerinde denize bakın lütfen. Göreceğiniz Sis mi Deniz mi yoksa Gökyüzü mü olacak?

Hayat sadece yol alarak yaşanır…

Sevgiler

(26.03.2021)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma