SON DAKİKA

RUH SAĞLIĞIMIZ BOZULDU

Bu haber 11 Ekim 2019 - 7:46 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

PAÜ Hastanesi Psikiyatri AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr.Osman Özdel, Dünya’da 800 bin kişinin intihar sonucu öldüğünü, her 40 saniyede bir kişinin ise intihar sonucu yaşamını kaybettiğini söyledi.  Özer, Türkiye’de ise 2018’de intihar sonucu 3 bin 161 kişinin hayatına son verdiğini açıkladı.

 

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, dolayısıyla başhekimlikte yapılan toplantıya Başhekim Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, Psikiyatri AD. Başkanı Prof. Dr. Figen Ateşçi, Prof. Dr. Osman Özdel ve Hastane Müdür Yardımcısı Mehmet İncetekin katıldılar.

Prof. Dr. Figen Ateşçi 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününün önemini vurgulayarak sadece ilaç tedavileri değil sosyal rehabilitasyonların ve desteklerin de önemli olduğuna dikkat çekerek bu yılki ruh sağlığı temasının intiharı önleme olduğunu ve bu konuda çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

PAÜ Hastanesi Psikiyatri AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr.Osman Özdel’de “DSÖ; 2015 yılında Dünya’da 800 bin  kişinin intihar sonucu öldüğünü bildirmiştir. Bu sayı dünyada her 40 saniyede bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini göstermektedir ve 2030 yılında bu sayının dünyada bir milyonun üzerine çıkacağı öngörülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılında Türkiye’de  intihar hızının yüz binde 3.8, intihar sonucu yaşamını kaybeden kişi sayısının ise 3.161 olduğunu bildirmiştir. İntihar sonucu yaşamını kaybedenlerin yakınlarının yaşadığı ruhsal acı da düşünüldüğünde intiharın toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemi olduğu nettir.  Bu nedenle ülkemizin ölçülebilir hedefleri olan, etkinliğinin değerlendirilebildiği, tüm toplumu kapsayan ve süreklilik gösteren ulusal  intihar önleme programlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu programlar halk sağlığı uygulamalarının bir parçası olarak yürütülmelidir”dedi.

Ruhsal hastalığa sahip olmanın intihar için önemli bir risk yarttığınada dikket çeken Özdel “Ruhsal hastalıkların erken dönemde saptanması, intihar riski olan bireylerin uygun tedavisi önemlidir. Ruhsal hastalıklar ve intihar ile ilgili önyargılar intihar düşünceleri olan kişilerin uygun ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımını engellemektedir. Toplumun her bireyinin bu konuda bir sorumluluğu bulunmaktadır. İntihar ve ruhsal hastalıklar konusunda kendi önyargılarımızın farkında olmak, etrafımızdakileri ve kendimizi bu konuda eğitmek ve geliştirmek, intihar riskinin arttığı durumları öğrenmek ve yakınlarımızda bu riski gördüğümüzde uygun hizmetlere yönlendirmek hepimizin sorumluluğu olmalıdır”dedi.

Özdel ayrıca  ,Denizli Valisinin koordinasyonunda Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite Psikiyatri ve Adli Tıp AD.’nın iştirakiyle intiharı önleme komitesinin kurulduğunu ve çalışmaların başladığını da bildirdi.Dünya Ruh Sağlığı günü etkinlikleri kapsamında Psikiyatri Hastanesi’nde  hastaların el emeği  ürünleride sergilendi.

http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com