SON DAKİKA

HDP BİNASI ÖNÜNDEKİ EYLEM (17.09.2019)

Bu haber 17 Eylül 2019 - 7:48 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Diyarbakır HDP binası önünde eylem var. PKK tarafından kaçırılan çocukların aileleri kaçırılma olayından sorumlu tuttukları HDP parti binasının önünde oturma eylemi yapıyorlar. Aile sayısı 3 ile başladı 25’e yükseldi. Bu olaya çok yönlü bakmak lazım;

Birincisi, bundan birkaç sene evvel özellikle de açılım sürecinde HDP binası önünde böyle bir eylem yapılamazdı. Çünkü o günlerde PKK neredeyse “özgürlük savaşçısı” ilan edilmişti. Durum o hale gelmişti ki, teröristler elini kolunu sallayarak geziyor, askerler de seyrediyordu. Ailelerin HDP’yi protesto etmesine imkân yoktu. Geçen zaman içerisinde HDP’nin yarattığı korku azalmış, halkın devletine güveni artmış ki bu sevindirici bir olaydır.

İkincisi; HDP binası önünde eylem yapmakla PKK çocukları bırakmaz. Onları kurtarmanın yolu ikna ve askeri operasyondur. Personel bulmada sıkıntı çeken PKK, aileler eylem yapıyor diye kimseye acımaz. PKK için gençlerin dağda olmasının, ölmesinin hiçbir anlamı yoktur. Yeter ki örgütün varlığı devam etsin.

Üçüncüsü; ailelerin eylemine sanatçılar ve siyasetçiler de destek verdi. HDP maalesef PKK’dan göbek bağını kesip Türkiye partisi olmayı bir türlü başaramadı. HDP’nin PKK ile organik bağı olduğunu sağır sultan bile biliyor. Öyleyse PKK’nın emrindeki bir partinin mecliste ne işi var? Kapatın gitsin. Zaten mecliste diğer partiler işbirliği yaparken HDP’yi aralarına almıyorlar.

Dördüncüsü ise AKP’nin eylem yapan ailelere destek vermesi. İktidar şikâyet etme yeri değil, çözüm bulma yeridir. Ailelerle birlikte eylem yapmak yerine PKK’yı etkisiz hale getirmek çocukları kurtarmak iktidarın görevidir. Hem terörü bitirdik, eylem yapamaz hale getirdik diye nutuk atacaksınız hem de Diyarbakır’da çocukların kaçırılmasına mani olamayacaksınız.  Aylardır süren operasyonlara rağmen PKK hala güçlü ise alınan tedbirler ya yetersizidir ya da yanlış. Bunca acil çözüm bekleyen şeyler varken iktidar başka yerlerde başka işlerde.

Mesela bakınız iktidarın yapmaya doyamadığı 5 kamusal bina neymiş; Adliye, Cezaevi, Saray, İmam hatip, Cami. İlk ikisi toplumsal barışın giderek bozulduğunu, üçüncüsü yöneticilerin bunu umursamadığını dört ve beşinci ise başarısızlıklarını örtmek için halkı dinle uyutmaya çalıştıklarının işaretidir.

(17.09.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com