SON DAKİKA

ZOR GÜNLER KAPIDA (13.09.2019)

Bu haber 13 Eylül 2019 - 9:43 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Ekim’in sonunda soğuklar başlar, soğukların başlaması ısınma ihtiyacını doğurur. Bir yılda %30 zam yapılan doğalgazı yakmak artık cepleri de epeyce yakacak. Kömür dersen daha pahalıya geliyor.

İnternette bir paylaşım gördüm, Japonya’da evlerin çatısına güneş panelleri koymuşlar. Güneş fakiri Almanya bile güneşten bizden çok fazla elektrik üretiyor (bizde güneşten üretilen elektrik Almanya’da üretilenin %3’ü kadar).  Nükleer enerjiden çıkış kararı alan Almanya’nın aksine biz 2 nükleer santral kurmaya başladık. Güneşten elektrik üretilmesi için devlet teşvik etse, vatandaşlarımızın yoğun ilgi göstereceğinden eminim. Neden Almanya kadar güneşe önem vermediğimizi anlayamıyorum.

Siyasetçilerin bir bildiği var diyeceğim ama onlara da hiç güvenim yok. Kavga etmekten proje üretmeye, halkla ilgilenmeye vakit bulamıyorlar. Geçen hafta pazarda sarımsak 60 TL idi, almadım. Üretim azmış, Çin’den ithal edilecekmiş. Pazarda fiyatlar yüksek ve dengesiz, kışın daha da artacağı muhakkak.

İçerideki sorunları zor da olsa aşma şansımız var. Bizi zorlayacak olan Suriye meselesi. Suriye’de halk tabiri ile iki ucu bo..lu değnek elimizde kaldı. Fırat’ın doğusunda ABD, batısında ise Rusya ile karşı karşıyayız. Sözde ikisi de dost, ABD bir de NATO’da müttefikimiz.

Fırat’ın batısında İdlip bir çatışma bölgesi, Rusya ve Suriye ordusu İdlip’i teröristlerden temizlemek istiyorlar ki haklıdır. İdlip’ten kaçanların sığınacağı tek ülke Türkiye. Eğer Suriye rejimi şiddetli bir saldırı başlatırsa, sınırımıza milyonlar yığılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyayı “sınırları açarız” diye tehdit etti. Sınırların açılmasının en fazla zararı bize vereceği kesin. Batı, Suriyelileri almamak için her türlü önlemi alıyor.

Fırat’ın doğusunda ABD, bir yandan PYD’ye destek verirken, diğer yandan bizi oyalıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu iş böyle üç beş helikopter uçuşu ile beş on araç devriye ile birkaç yüz askerin bölgede bulunması ile olacak iş değildir” demesine bakılırsa operasyon ihtimali düşünülüyor. Zaten Cumhurbaşkanı bu niyetini “Eylül’ün sonuna kadar sabrederiz” sözleriyle açıkça ifade etmişti.

Sonuç iki arada bir deredeyiz. Tarih okumayan ve tarihten hiç ders almayan yöneticilerin ülkemizi hangi belalara sürüklediğini göreceğimiz günler yakındır.

(13.09.2019)

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
http://www.satkirala.com
http://wwwgazetesehir.com