SON DAKİKA

MİLLETİN GÜNDEMİ (23.11.2018)

Bu haber 23 Kasım 2018 - 8:09 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.
960x100 px

Optimar araştırma şirketi 3-4 Kasım tarihleri arasında, 27 ilde 1539 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptığı “Türkiye Gündemi” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bu araştırmanın halkımızın genelini ilgilendiren kısımları şu şekilde;

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir” sorusuna %47,5 ekonomi, %17,6 terör, %9,7 işsizlik, %8,7 eğitim cevabı verilmiş. Halkın büyük çoğunluğu ekonomi konusunda hem fikir.

“Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisi” sorusuna verilen cevaplar ise şöyle; %18,9 Cumhurbaşkanı, %13,5 emniyet, %8,4 Anayasa mahkemesi, %7,7 Türk Silahlı Kuvvetleri, medya %0,4 ile 12nci sırada.

Bu sonuçlar son derece düşündürücü. Şöyle ki; yıllardır yapılan bu tip anketlerde Türk Silahlı Kuvvetleri açık ara önde çıkardı. Ülkenin en güvendiği kurumun 4ncü sıraya düşmesi son dönemde yaşanan olaylarla ilgilidir. 15 Temmuz isyanı girişimi Silahlı Kuvvetleri yıpratan en büyük sebeptir. 15 Temmuz’dan beri devam eden ve hala bitirilemeyen TSK içindeki FETÖ temizliği, halkın orduya güvenini sarsmaktadır. Bu temizliğin bir an önce sonlandırılması lazımdır.

Tunceli’de 2 askerin donarak, top atışlarında 5 askerin, havan atışlarında ise 2 askerin şehit olması orduda eğitim ve disiplin zayıflığı konularının tartışılmasına yol açmaktadır. Askeri liselerin ve askeri hastanelerin kapatılması, çok kısa sürede sivil kaynaktan subay yetiştirilmesi özellikle muvazzaf ve emekli TSK personelini üzmekte. Bu konu da kamuoyunda tartışma konusu olmaktadır. Bedelli askerlik yolunun açılması, yaklaşık 700 bin kişinin bedelli için başvurması milletin askerliğe bakış açısını büyük ölçüde değiştirmiştir.

Cumhurbaşkanının güvenirlilikte en başta çıkması ise sürpriz değil. Ülkede alınacak tüm önemli kararlarda Cumhurbaşkanının onayı aranıyor. Başkanlık sistemine geçtikten sonra bakanlıklarla ilgili politika kurulları oluşturuldu. Cumhurbaşkanı, bu kurullarda görüş alıyor ve karar veriyor. En son yapılan gıda ve sağlık politikaları kurulu toplantısında cumhurbaşkanı, kamuoyunda kafa karışıklığı yaratan bazı konuların aydınlatılmasını istemiş. Bu konulardan bazıları ekmek yenilip yenilmemesi, zeytinyağı içilmesi, bal-tereyağı yenmesi vs. bu konuları aslında ilgili bakanlıkların açıklığa kavuşturması gerekir. Ancak sistem tek kişinin kararlarına bağlandığı için kimse sorumluluk almak istememektedir.

Eğer tek kişi yanlış yönlendirilir ve yanlış karar verirse vay halimize!

 

(23.11.2018)

 

 

Hamit Tekkanat
Hamit Tekkanathamittekkanat@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com