SON DAKİKA
deniz-seki

KİŞİSEL OLARAK GELİŞELİM Mİ?

Bu haber 27 Ekim 2018 - 4:00 'de eklendi ve 98 views kez görüntülendi.

Son dönemlerde “Pozitif Düşünme”  kavramıyla sık karşılaşır olduk. Pozitif düşünme yöntemleri ve kişisel gelişim konusunda birçok kitap ve eğitim olduğu gibi internet üzerinden yayın yapan bilgi aktaran onlarca kaynak türedi. Bunun olumsuz olduğunu düşünmüyorum. Edinilen her bilgi bir şekilde yerini buluyor ve yavaş yavaş parçalar bir araya gelerek kendinize göre düşünce yapınızı oluşturmaya başlayabiliyorsunuz. Ben de kendi adıma amatörce ilgilendiğim bu konuda size temel kavramları aktarmak istiyorum. Gelin bir yazı dizisi boyunca bu kavramları beraberce anlamaya kavramaya çalışalım;

Pozitif Düşünce nedir?

Birçok insan tarafından yeni bir düşünce sistemi olarak algılanan Pozitif Düşünce aslında geçmişten bu yana birçok felsefenin, düşünce sisteminin ve öğretinin içinde yer alıyor. Hatta çok farkında olmasak da dinlerin ve inanç sistemlerinin temelinde de aslında bu kavram bulunmakta. Hz. İsa’dan Buda’ya, Hz Muhammed’den Mevlana’ya kadar, peygamber, filozof ve üstatlar, insanlara Pozitif Düşünmenin ne kadar önemli olduğunu ve hayatımızda nasıl mucizevi değişiklikler yaratabileceğini anlatmışlar. Temel olarak bu düşünce sistemini ”İyi düşün, iyi olsun” şeklinde ifade edilebiliriz.

Ancak çok kolay anlaşılıyormuş gibi görünen bu sistemi uygulamakta ne yazık ki sorun yaşıyoruz. Birçok insan ” ben hep iyi düşünüyorum, iyi olması için kendime telkin ediyorum ama yine başıma aynı olaylar geliyor!” diyerek pozitif düşünmenin işe yaramadığını düşünüyor. Belki de yanlış yaptığımız doğru anlamadığımız bir şeyler var.

Bu sistemin temelinde ise bilinç ve bilinçaltı yatıyor; işe yaramasını istiyorsanız şunu bilmeniz lazım:

Pozitif düşünceyi Bilincimizle harekete geçiriyoruz. Yani düşünüyor ve telkin ediyoruz. Ancak her şeye karar veren Bilinçaltımız. Yapmak ya da değiştirmek, pozitif düşünmek istediğimiz şey hakkında geçmişte yaşadığımız negatif deneyimler varsa Bilinçaltınız bunu kabul edip olmasını istediğiniz şeyden çok farklı bir senaryoyu yani geçmişteki senaryoyu size hatırlatıyor. Sonunda elde ettiğiniz sonuç Bilinçaltınızda yatan senaryo oluyor.

Bilinçaltı hayatımızın her alanında başrolü oynuyor. Tüm kararları o veriyor. Geçmişte, ilişkilerinizde sıkıntı yaşadıysanız, terk edildiyseniz, yeni bir ilişkiye başladığınızda ”Hayır, bu sefer iyi olacak, eskisi gibi terk edilmeyeceğim!” demeniz tek başına işe yaramıyor. Aksine bu olumsuz “terk edilmek” düşüncesi bilinçaltını tetikliyor. Bilinçaltı şakadan anlamaz, imadan anlamaz ne söylüyor ve düşünüyorsanız ona odaklanır. Olumlu- olumsuz, iyi- kötü ayrımı yapamaz.

Tüm hayatımız, deneyimlerimiz, inançlarımız ve düşünce sistemimiz Bilinçaltında yatıyor. Bilinçaltımızda, geçmişte yatan tüm negatif deneyimlere ulaşmak ve bunları temizlemek gerekir. Unutmayın, şu an yaşadığımız hayat tamamen geçmiş deneyimlerimizin sonucu.

Peki, ne yapmalıyız bilinçaltımıza nasıl söz geçirebiliriz. Bu konunun uzmanlarında yardım almak en sağlıklı yöntem tabi ki ama bazı temel bilgileri edinerek ufkumuzu açmak da elimizde. Sonraki yazılarımda temelde anlamamız gereken kavramlar hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Sevgiyle

27.10.2018

 

Mürüvvet Kılcı Sertoğlu
Mürüvvet Kılcı Sertoğlumuruvvet-kilci@hizmetgazetesi.com.tr
http://www.buyuksehirhaberi.com
https://www.vitrualworld.com