SON DAKİKA

KARAKTER (14.05.2022)

KÖŞE YAZARLARI

DON KİŞOT (21.01.2022)

Bu haber 21 Ocak 2022 - 8:28 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.

Merhabalar,

Uzunca bir aradan sonra yeniden ben!!!

En son “ÖZLEMLE” dedik ve orada kaldık. Aman Allah’ım nasıl hızla akıp geçen bir zaman ve nasıl baş döndürücü bir gündem. Her gün ağzım açık izliyorum olanları. “Tamam bunu yazayım” diyorum hoop artık o konu eskimiş… Bu durum sadece bizim ülkemiz için geçerli değil tüm dünyada hal böyle.

Ekonomi, salgın, eğitim, adalet olaylar olaylar… Durum böyle olunca ben ne elimdeki gezileri paylaşabildim ne de yaptığım etkinliklere burada yer verebildim. Sonucunda benim yazılarımda bahsettiklerimin bir maliyeti var ve benim için de bu maliyetlerin arttığı bir gerçek…

Her şey bir yana yeni yılda daha fazla uzak kalmak istemedim Sizlerden ve bana ayrılan bu keyifli alandan… Hazır bu hafta öğrenciler için de ara tatil başlıyorken bakalım neler anlatabilirim neler önerebilirim…

Merkezefendi’ de birkaç ay önce eski bir vadi ıslah edilerek “ Şemikler Doğal Yaşam Parkı” adı altında düzenlendi. 40 dekarlık alandan oluşan parkın içerisinde satış üniteleri, büfe, restoran, ateşli ve ateşsiz piknik alanları, ağaç evler, gemi temalı ahşap oyun alanı, spor aletlerinin bulunduğu üç adet doğayla uyumlu ahşap oyun alanı, macera parkuru, üç adet orman evi, su değirmeni, dere üstünde beş adet köprü, şelale ve EPDM zeminli yürüyüş yolu bulunuyor. Bu hali ile hem çok nezih hem de çok daha güvenlikli hale getirilmiş. Hem yaz ayları için hem de kış ayları için kullanışlı bir alan olmuş.

Park içindeki değirmenleri görünce benim aklıma ilk “Don Kişot” geldi. Hani şu yel değirmenlerine karşı savaşan… Her ne kadar bizim parktakiler su değirmeni olsa da bende ilk çağrışan Cervantes’in bu kitabı oldu. Bilmeyenler için özetleyelim bilenler içinse tekrar olsun.

Asıl adı Alonso olan, hayalci ve saf bir mizaca sahip yaşlı kitap kahramanımız kendisini son şövalye sanmaktadır. O kadar çok şövalye kitabı okumuştur ki sonunda hayal gerçeğe karışmış ve macera başlamıştır. Aklını iyice yitiren kahramanımız kendisini seyyar şövalye ilan eder ve resmi şövalye ünvanı alabilmek için kahramanlık yapmaya başlar.

Karşısına Han çıkar bunu Şato sanır. Yolda yel değirmenlerini insanlara kötülük yapan devler sanır. Onlara saldırınca, yaralanır. Şarapları kan, koyun sürülerini de savaşan iki ordu sanır. Çevresindekiler gerçekleri anlatsa da durumu kabul etmez kendi hayal dünyasındakilere inanır ve başına bin türlü olay gelir. Sonrasında farkına varır gerçeklerin ama iş işten çoktan geçmiştir.

Boş işlere karşı verdiğimiz mücadelelerde “Yel Değirmenlerine Karşı Savaşmak” deyimi de buradan gelmektedir.

Yazmadığım dönemde birçok alanda tam da hissettiklerim düşündüklerim bunlardı.

Su değirmenlerini izlerken kendi kendime dedim ki;

“Artık yel değirmenlerine karşı savaşmayı bıraktım. Şimdi Rast Makamındayım…”

Sevgiler…

(21.01.2022)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma