SON DAKİKA

KEÇECİ “ZAMLAR BİZİ SARSIYOR”

Bu haber 13 Ocak 2022 - 14:31 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci “Biz ihracatçılar kurun stabil olmasından yanayız. 18,00 TL’ye çıkmış 1 doların 13,00 TL’ye düşmesi bizi üzüyor ve bize para kaybettiriyor. Biz sanayiciler bunun altından çıkamıyoruz” dedi

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Aralık 2021 dönemi sonuçlarını değerlendirdi.

“DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Genel anlamda ihracatta olumlu gidişat söz konusu ancak ihracatçı olarak da birtakım zorluklarımız var diyen Keçeci, “Bugün ticari bankalardan ihracatçının temin edebileceği kredi maalesef yok. Olsa bile bizim maliyetlerimizi çok fazla etkileyen faktörler içinde. Eximbank kredileri ve TCMB reeskont kredilerinin, işletme kredilerinin ihracatçının desteklemesi açısından bir an önce devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“ÜRETİP SATTIĞIMIZ HİKAYE DEĞİL”

İhracatın altında yatan çok parametreler olduğunu vurgulayan Keçeci, “Biz ihracatçılar kurun stabil olmasından yanayız. 18,00 TL’ye çıkmış 1 doların 13,00 TL’ye düşmesi bizi üzüyor ve bize para kaybettiriyor. Biz sanayiciler bunun altından çıkamıyoruz. Çünkü 18,00 TL den satın almış olduğumuz bir hammaddeyi doların 13,00 TL olduğu bir zamanda nasıl satacağımızı, bunu nasıl sübvanse edeceğimizi bilemiyoruz. Yani matematik de bunu doğrulamıyor. Dolayısıyla bizim artık maliyetlerimiz bıçak sırtında. Bu hesapları yaparken çok ince noktalarda değerlendiriyoruz. Bugün gerçekten banka faizlerin % 14-15 oranlarında olduğu bir ortamda bizim ticari bankalardan para bulmamız mümkün değil. Bugün gittiğiniz bankalardaki faizler % 22-24 arasında konuşuluyor. Bu da seçici bir kredi tasnifi oluyor” dedi.

BİSİKLETİN PEDALINI 

ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ

Ayrıca hammadde fiyatları, geçen yıldan beri artan petrol fiyatlarıyla beraber oluşan maliyetlerin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Keçeci, “Tekstilde de metal sektöründe de adeta katlanmış ham madde fiyatlarıyla karşı karşıyayız. Diğer taraftan da ihracatçımız geçen sene lojistikte büyük sorunlar yaşadı. Ürününü geçmiş yıllardaki fiyatların 3-5 misli fiyatıyla gönderebildi. O da konteynırını veya gemisini bulabildiyse mümkün oldu. Bu sorunumuz hala devam ediyor. Bir diğer taraftan dünyada petrol fiyatının 80 dolarlara geldiği bir ortamda bunlarla ilgili yaptığımız stratejilerden de o kadar ümitli değiliz. Biz bu bisikletin pedalını çevirmek zorundayız. Biz Türk sanayicisi olarak bütün gücümüzü vardığımızı neredeyse her şeyimizi ortaya koyduk. Koymaya da devam ediyoruz.”dedi.

“ZAMLAR BİZİ SARSIYOR”

“Dünyadaki petrol fiyatlarının düşmesini biz sağlayamayız ancak biz ülkemizde özellikle enerji konusundaki zamların yapılmasında biraz daha dengeli olunmasından yanayız, ani ve şok etkisi yaratan zamlardan yana değiliz” diyen Keçeci  “Uzun müddet yapılmayan bir zammın bir çırpıda ve büyük miktarda bize yansıtılması bizi oldukça sarsıyor ve bizim bütün hesaplarımızı alt üst ediyor. Dolayısıyla ülkemizdeki enerji fiyatlarının, dünya fiyatlarıyla paralel olarak dengelenmesi gerekiyorsa bunun sindire sindire yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa bekleterek bir çırpıda toptan bunu yaptığımız zaman biz sanayiciler ve ihracatçılar ne yapacağımızı bilemez duruma geliyoruz. Bunun da fark edilmesi ve buna dikkat edilmesi gerekir. Bizim elimizde çok büyük varlıklarımız, stoklarımız ve birikimlerimiz yok ki biz bu kaynakları kullanalım.” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.ege724.com
    https://www.vatanmedya.com
    https://www.egecanlihaber.com
    Ege Canlı Haber
    Vatan Medya
    Kumru Elizim Tekstil
    Fırtına Kanal Açma