SON DAKİKA

KEYFİNİZİ KAÇIRACAĞIM (26.11.2021)

Bu haber 26 Kasım 2021 - 15:18 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Tarihi rekorlar kıran Dolar, beraberinde zamları getirmeye devam ediyor. Artık her hafta gelen zamlarla yeni güne uyanırken, akaryakıt fiyatlarına siz bu köşeyi okuduğunuz zaman muhtemelen dün gece itibariyle rekor bir zam geldi. Sana da günaydın “Ben her zaman 50 TL’lik alıyorum” diyen vatandaş… Bir zam haberini de ben size vereyim yerelden… Denizli Kahveciler ve Gazinocular Odası’da dün oda üyelerine gönderdiği mesajla çayın tadını kaçırdı. Alınan zam kararıyla birlikte çayın fiyatı 3 TL’ye kahvenin fiyatı ise 7 TL’ye çıktı. Çay demişken simite de 50 kuruşluk bir zam geldi hatırlatayım. 2 TL olan simit 2,50 TL oldu. 

Yeni günlere zamlarla uyanırken, sosyal medyada dalga dalga yayılan ve AK Partililer tarafından  yoğun bir şekilde paylaşılan, bir paylaşım dikkatimi çekti. Paylaşımlarda herkes devletinin yanında olduğunu belirterek, “Devletimin yanındayım” paylaşımı yaptı.  Ben şahsım olarak bu ülkede yaşayan insanların devletiyle bir sorunu olduğunu düşünmüyorum. Sorun ekonominin neden bu hale geldiği ve paramızın pula döndüğüdür. Ekonomide yaşanan bu olumsuz durumu başka yerlere çekmek bence durumu farklı yöne çekmekten başka bir şey değil. Keza AK Partili eski Bakan Hüseyin Çelik’in de yaptığı açıklamada tam da benim düşüncelerime yönelik bir açıklama yapmış. Çelik açıklamasında; Başımıza taş düşse dış güçlere havale edip, kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Bir ülkede demokrasi ve can güvenliği yoksa kimse yatırım yapmaz. Vatandaşlık almak için alınan gayrimenkullere gelen sermaye diyorlar.  Bu sermaye değil. Paranız yüzde 50’nin altına gelmişse pul olmuştur.Buna Kurtuluş Savaşı diyenlerin kendi fikir özgürlüğü. Değil diyenler de vatan haini değil. Başarmak isteyen yol bulur. İstemeyen mazeret arar” ifadelerini kullanmış. Çelik’in dediği gibi durum bence de aynen şuanda böyle. Artan dolarla kimileri zengin olurken, kimileri fakirleşti kimileride borcuna borç kattı. Bence zaman bu durumun biran önce nasıl düzeltileceğine dair bir formül bulmaktır.  Artık önümüzü göremez hale geldik. Piyasalar tedirgin, ihracatçı artan kurla ne yapacağını bilmiyor ve bir gün sonrasını hesaplayamıyor. Dolar ile borcu bulunan esnaf vatandaş adeta batmış durumda…

Yeni güne sizlerin keyiflendirecek bir köşe ile “merhaba” demek isterdim ama maalesef ki şuandaki ekonomik durumlar ile bunu demem çok zor.

(26.11.2021)

Ümit Varol
Ümit Varolumitvarol@hizmetgazetesi.com.tr
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma