SON DAKİKA

HONAZ’DA CENNET ELMASI DEVRİ

Bu haber 12 Kasım 2021 - 13:57 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Son yıllarda pazarı giderek genişleyen cennet elması, Honaz ilçesinde üreticinin yeni gözdesi oldu. Cennet elmasını yaş ve kuru olarak pazarlayan ilçede üreticiler fiyatlardan memnun.

Honaz ilçesinde son yıllarda büyük bir ivme kazanan cennet elmasının, hasat zamanı başladı.

Küçük küçük başlayan ancak son yıllarda üreticilerin büyük ilgi gösterdiği cennet elması için toplama işleri de devam ediyor. Honaz Ziraat Odası’na kayıtlı bin 350 civarında üreticinin ilgilendiği cennet elmasından bu sene 12 bin ton civarı yıllık ürün bekleniyor. Mevsimsel etkilerden dolayı bu yıl rekoltenin geçen yıla göre biraz daha az olacağı tahmin edilirken fiyatların artış göstermesi üreticiyi memnun ediyor.

HONAZ ÜRETİCİSİNİN UMUDU OLDU

Geçtiğimiz yıl 3 TL olan cennet elmasının yaşının bu yıl 5 TL olduğu belirtilirken, kurusunun 45-55 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Toplanan cennet elmalarının soyulması ve özel aparatlarla asılması işleminin ardından kurutulması bekleniyor. Birçok insan evlerinde, çatılarında, avlularında hatta pencerelerinde kuruttukları cennet elmalarını tüketiciyle buluşturuyor.Honaz Salça Kooperatifi de cennet elması kurutulması noktasında kapalı bir kurutma tesisi kurdu. Sadece Çin’de olan bir sistemi deneyen Honaz Salça Kooperatifi’nde tonlarca cennet elması kurutulmak için sıra bekliyor.

“ARTIK CENNET ELMASIYLA TANINMAYA BAŞLADI”

Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek cennet elmasıyla ilgili bilgiler verdi. Honaz ilçesinde cennet elmasının her geçen gün daha fazla yayıldığını kaydeden Yelek, ‘’Honaz ilçemiz kirazla ön plana çıkarken, artık cennet elması da tanınmaya başladı. Cennet elması için ilçemizin ana üretim kaynağı dahi diyebiliriz’’ dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek de cennet elması üretimi ve pazarlanması ile yakından ilgileniyor. Cennet elmasının pazarını bulması için belediye olarak her türlü desteği verdiklerini kaydeden Başkan Kepenek, ‘’ İlçemiz geçtiğimiz yıllarda sürekli kiraz ile anılırken cennet elması artık en az kiraz kadar tanınmaya başladı. Biz belediye olarak üreticilerimizin yollarını sezon öncesi düzeltme ve açma işlerimizi hallediyoruz. Ayrıca sulama suyu konusunda eksiklerimizi tamamladık. Üreticilerimiz mahsullerini en iyi şekilde pazarına ulaştırsın istiyoruz’’ dedi.

“1350 ÜRETİCİMİZ BULUNUYOR”

Cennet elmasının önemli bir gelir kalemi olduğunun altını çizen Kepenek şunları söyledi: ‘’ Cennet elması şu anda iç pazarda tüketiliyor. Fiyat olarak da üreticilerimizi memnun eden bir süreç söz konusu. Bin 350 civarında üreticimiz cennet elmasıyla iş yapıyor. Geçtiğimiz yıl 15 bin ton olan rekoltenin bu yıl mevsimsel etkilerden dolayı 12 bin ton olmasını bekliyoruz. Fiyatların tam olarak oturduğunu söyleyemeyiz ancak yaş cennet elmasının 5-6 TL arası olmasını öngörüyoruz. Yine kuru cennet elmasının da 45-55 TL arası olması bekleniyor. Bizler hem fiyatların artması için hem de ihracatın yapılabilmesi için tüm paydaşlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Üreticilerimizle de sık sık bir araya gelip neler yapılması gerektiğiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz. Son yıllarda yaş olarak satışının yanında kurutularak tüketicilere ulaştırılmakta. İlçemizin hemen her noktasında, evlerde, çatılarda kurutulmak üzere aparatlara asılmış cennet elmalarını görmek mümkün. Kurutulan cennet elmasının uzun ömürlü olarak paketleme çalışmaları yapılıyor. Havası alınmış vakumlu paketler içinde gıda gazı ile korunarak yaklaşık bir yıl ambalajında kalması sağlanıyor. Böylelikle daha uzak mesafelere ulaştırılması ve uzun süreli tüketimlere imkân tanınıyor. Cennet elmasının yaş ve kuru olarak satışı devam ettikçe ben fiyatların daha da artacağına inanıyorum. Daha iyi pazarladığımız taktirde cennet elmasının ana üssü Honaz ilçesi olur.’’

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma