SON DAKİKA

AŞIMIZI YAPTIRALIM, KURALLARA HARFİYEN UYALIM

Bu haber 12 Ekim 2021 - 7:13 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, yaptığı yazılı açıklama ile vaka sayılarının tekrar düşmesi için kurallara harfiyen uyulması gerektiğini hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı 25 Eylül -1 Ekim’i kapsayan her 100 bin kişide görülen COVID-19 vaka sayılarına göre Denizli 158,71’e yükseldi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca;  “Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diyerek uyarıda bulunmuştu.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de Denizli’de bir önceki haftaya göre artan vaka sayılarını değerlendirdi. Denizli’de aşılama çalışmalarının iyi gittiğini, aşı ile birlikte vatandaşların rehavete kapılarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha az dikkat ettiğini belirten Öztürk; “ Denizli olarak aşılama konusunda başarılı iller arasında yer alıyoruz. 1. Doz aşılamada 735 bin 252 (%83,3), 2. Doz aşılama da 643 bin 807  (%76,8) kişi aşılarını yaptırdı. Fakat aşıyla birlikte ister istemez vatandaşlarımızda bir rehavet ortamı oluştu. Sonbaharın da gelmesiyle birlikte açık alanlardan kapalı alanlara geçişin artması, maske ve mesafe kurallarına daha az dikkat edilmesi bu tablonun oluşmasına neden oldu. Tekrar vaka sayılarını düşürmek için kurallara harfiyen uymalıyız” dedi.

Denizli’de aşı yaptırma oranı en düşük grubun 20 yaş altı gençler oluşturduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr.Berna Öztürk; “  İlimizde 20 yaş altındaki gençlerin en az bir doz aşılama oranı %56.15, en az iki doz aşılama oranı  %35,44’dür. Tabi bu oran diğer yaş gruplarına göre oldukça düşük. Bir an önce aradaki farkı kapatmamız lazım. Bu noktada gençlerimize büyük görevler düşüyor. Bana bir şey olmaz, aşı olmasam da olur düşüncesinden sıyrılarak bir an önce aşılarını yaptırsınlar. Aşı koronavirüs ile mücadelede büyük bir kalkan. Bu kalkana daha güçlü tutunmak ve toplum bağışıklığını sağlamak için lütfen kurallara eskisinden daha sıkı sarılarak uyalım ve hala aşısını yaptırmayanlar varsa en yakın zamanda aşımızı yaptıralım” dedi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma