SON DAKİKA

UÇAN BALON (24.09.2021)

Bu haber 24 Eylül 2021 - 9:08 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Merhaba,

“Balonla Beş Hafta” kitabını okumuş muydunuz? Fransız yazar Julees Verne tarafından 1863 yılında basılan macera romanı. Ayrıca yazarın basılan ilk romanı olma özelliği taşır. Roman, yazılmasından yüz yıl sonra filme de çekildi. 1962 yılında Irwin Allen yönetmenliğinde çekilen film, kitapla aynı adı taşımaktadır.

Konusu kısaca şöyledir;

Bir gezgin ve gözüpek bir kâşif olan Dr. Fergusson’un hayali, “Victoria” adını verdiği balonuyla Afrika’yı bir uçtan bir uca katetmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir. Bir gün, yardımcısını ve arkadaşı olan Dick Kennedy’yi bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Yolda birçok macera yaşarlar. Fakat en sonunda yılmayıp, bugüne kadar hiçbir insanın ayak basmadığı Afrika’nın o muhteşem şehirlerine ulaşırlar.

Okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederim eğer okuduysanız benim bugün anlatacaklarımı hissetmeniz çok daha kolay olacaktır.

Ülkemizde sıcak hava balonunu, Nevşehir’de Kapadokya, Denizli’de Pamukkale ve Afyon’da Frig Vadisi dışında deneyimleyebileceğiniz çok fazla yer yok! Şimdilerde Göbeklitepe’de de yapılması için çalışmalar devam etmekte…Gerçi bu işin asıl yeri Kapadokya… Hem yükseltisi çok iyi hem de manzarası çok güzel. Madem henüz gidemedik Kapadokya’ya biz de bu güzelliği öncelikle şehrimizde deneyimleyelim dedik.

Geçen hafta sonu sabah 05:30 da Pamukkale’ye doğru yola çıktık. Balonla uçuşumuza aracılık eden firmanın bekleme ofisine vardığımızda hava hala alacakaranlıktı. Biraz bekledikten sonra servis bizi uçuş alanına ulaştırdı. Binmek için beklerken gördüğümüz manzara harikaydı. Gökyüzünde rengârenk balonlar nazlı nazlı salınıyordu. Hava yeni yeni aydınlanıyor ve ben içimde çocukça bir sevinçle 2.uçuş için balonu bekliyordum. İlk uçuş 05:30 ‘da 2.uçuş ise 07:30’da oluyormuş. Pamukkale’de toplam 22 firma var bu işi yapan fakat pandemiden dolayı sadece 10 tanesi aktif çalışıyor.

Biniş sahasına geldiğimizde 12 katlı bir bina büyüklüğünde içinden gökyüzüne alev püskürten turuncu bir balon karşıladı bizi. Genişçe bir sepet 4 bölüme ayrılmış tam ortasında ise uçmayı sağlayan LPG tüpleri konumlandırılmış.3 farklı ülkeden toplam 9 kişi,  bir uçuş pilotu eşliğinde gün doğumuna şahitlik etmek üzere yavaşça gökyüzüne havalandık. Balon, sıcak hava sayesinde ağır bir şekilde hareket ediyor ve yönlendirme mekanizması olmadığı için sadece rüzgâra göre yol alıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki toplam 1 saat havada kaldığımız sürenin ardından iniş alanınız belli değil… Yavaş hareketleri sayesinde seyahat çok da fazla korkutucu olmuyor.

Havada kaldığımız zaman diliminde 1300 metre yükseklikte Pamukkale’yi görmek; Akköy, Develi, Karahayıt üzerinde süzülmek ve gökyüzüne misafir olmak paha biçilemezdi.

Belki seyahatimiz 5 hafta değildi ama 5 dakikası bile denemeye değerdi. İndikten sonraki geleneksel “Başarılı İniş Kutlaması” eşliğinde uçuş sertifikalarınızı teslim alıyorsunuz. Fırsatınız olursa kaçırmayın derim.

Sevgiler (24.09.2021)

Arzu Cerit Sesigüzel
Arzu Cerit Sesigüzelarzuceritsesiguzel@hizmetgazetesi.com.tr
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma