SON DAKİKA

AHİ EVRAN’ IN HOCASI AHİ KAYSAR’ IN MEZARI BULUNDU

Bu haber 24 Eylül 2021 - 9:11 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Ahi Evran-ı Veli Yılı etkinliklerinin final programında, Ahi Evran’ın hocası olarak da bilinen Ahi Kaysar’ın mezarı ile Ahi Hamza ve Ahi Ali’nin mezarları ve Ahi ocaklarının yeri keşfedildi.

Ahi Evran-ı Veli’nin doğumunun 850. yılı anısına UNESCO tarafından ilan edilen Ahi Evran-ı Veli Yılı etkinliklerinin finali Acıpayam ilçesinde yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen etkinliklerin son bölümünde çok önemli bir keşif açıklandı. Acıpayam ilçesine bağlı Yeşilyuva Mahallesi’nde Ahi Evran’ın hocası olarak da bilinen Ahi Kaysar’ın mezarı ile Karahöyük Mahallesi’nde Ahi Hamza ve Ahi Ali ile bu kişilerin Ahi ocaklarının yerinin keşfi paylaşıldı. Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok bu önemli keşfi Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı ve Yeşilyuva Eski Belediye Başkanı Ahmet Bakırtaş ile yaptıkları araştırmada ortaya çıkardıklarını söyledi.

TARİH KİTAPLARINDA GEÇİYOR

Ahi Evran’ın hocası olarak da bilinen Ahi Kaysar’ın mezarının keşfini anlatan Prof. Dr. Tok, ünlü tarihçi Prof. Dr. Tuncer Baykara’nın “Denizli Tarihi” kitabında; “Hacı Bektaş Veli’nin velayetnamesi okununca, coğrafi mekan olarak Karaağaç ovası da pek yadırganmaz. Zaten velayetnamede Denizli ile ilgili birçok pasajlar bulunmaktadır. Burada Ahi Evran’ın şeyhi olan bir Ahi Kaysar’dan haberdarız.” şeklinde bilgilerin bulunduğunu açıkladı. Selçuklu döneminde Yeşilyuva’ya yerleşen Ahi Kaysar’ın dericililiği bu bölgeye getirdiğini anlatan Tok, yörede yaptıkları çok yönlü araştırmada ise Ahi Kaysar’ın mezar yerini tespit ettiklerini kaydetti.

“DENİZLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Araştırmalarının Karahöyük Mahallesi kısmında ise Ahi Hamza ve Ahi Ali’nin mezarları ile Ahi ocaklarının yerini bulduklarını ifade eden Prof. Dr. Tok bu keşfi ise şöyle açıkladı: “1530 tarihli Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu defterindeki Osmanlı kayıtlarından hareketle ve Prof. Dr. Yaşar Ertaş Hoca’nın 16. yy’da Garbi Karaağaç kitabındaki bilgilerden, ayrıca bölgede özellikle yaşlılarla yaptığımız görüşmelerden Ahi Hamza ve Ahi Ali’nin mezarları ile Ahi ocaklarının yerini belirledik. Çalışmamızda alan taramaları, yaşlılarla görüşmeler, bölge ve sülale adlarının katkısı da oldu. Başta Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, bu keşifler Denizli için çok önemli” ifadelerini kullandı.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma