SON DAKİKA

BİR KÜLTÜR (23.09.2021)

Bu haber 23 Eylül 2021 - 12:46 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Daha fazla emek harcayabilir miyiz?

Bir işi yaparken kısa yoldan mı, yoksa uzun yoldan mı yapmak isteriz?

Yapması gerektiği görevi sanırım hepimiz en çabuk şekilde halletmek isteriz? Bunun tersi bir durum çık istisnalar olmadığı sürece zordur sanırım. Okula hazırlanan bir çocuğun annesi çabuk olmasını ister, trafik ışıklarında arkanızda bekleyen sürücü hızlı olmanızı ister, iş yerinde ki görevleriniz için patronunuz hızlı olmanızı ister.

Zaten bizim Türk insanının da her zaman bir acelesi vardır. Kısa şekilde halletmek, verilen görevin üstesinden hızlıca gelip aferinleri toplamak, her zaman dakik olmaya çalışmak, genel olarak olmamız istenilen ancak pek çoğumuzun başarılı olamadığı bir konu. Anne babalardan, çocuğunun üşengeçliğinden şikayet etmeyen dahi çevremizde yok gibi. Bu durum benim canını sıkmakta. Öte yandan da

Bill Gates’ in ‘’İşe alacağım kişileri tembellerden seçerim, çünkü onlar en karmaşık şeylerin üzerinden kolayca gelirler’’ gibi bir sözü vardı.

 Peki ülkemizde düzeni tersine çevirsek nasıl olur? Şanslıyız çünkü bu örneği verebileceğimiz bazı ülkeler var. Mesela Japonya Geçtiğimiz hafta sosyal medyada da oldukça viral olan Japon makinistin tuvalete gitmesinden dolayı metronun 1 dakika geç kalması ve de hakkında soruşturma başlatılması olayını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kadar dakiklik te sanırım kültürden kaynaklı. Yani yetiştirilme tarzından. Bizim insanımızın da acelesi olmasının sebebi de bu sanırım. Çocukluk zamanını atlattıktan sonra, diğer hayatta yani konfor alanımızı terk ettiğimiz zaman bütün vatandaşlarımız ani bir değişime uğruyor. Ben bunun nedenini iş ortamından kaynaklı olarak görüyorum, yani özel sektör. Bir devlet memuru olmadığım için devlet işlerinin nasıl yürüdüğü hakkında yorum şimdilik yapamıyorum. Herkes bir şeyleri yetiştirme peşinde. Çünkü patron bizden bunu istiyor. Peki bitirdiğimiz işlerin, hızlı çalışmasının mükafatını kaçımız alabiliyoruz ya da prim alanlardan kaçı aldığı ücretten memnun. Kaçımızın Muhtar Kent gibi girdiği işin en temeli olan kola kasası taşımaktan başlayarak Ceo’ su olma şansı var. Hızlı ya da durağan olmak seçiminden hangisinin tercih edilmesi gerektiğini bilmiyorum, bu kişinin karakteri ile ilgili. Uyuşuk olarak adlandırdığımız kişileri iteleme peşindeyiz gibi geliyor. Biz toplumun istediği kişiye dönüşüyoruz ama toplumun istediği kişiye ulaşıp oradan çıkamadığımız kanısındayım bunu sadece acele etmek üzerinden anlatmam affınıza sığınarak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Umarım beni bu açıklama tarzımla anlayabilirsiniz. (23.09.2021)

Yusuf İzzet Yıldırım
Yusuf İzzet Yıldırımyusufizzetyildirim@gmail.com
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma