SON DAKİKA

ÖĞRENCİLER ENFEKSİYON RİSKİNE KARŞI NELER YAPMALI

Bu haber 20 Eylül 2021 - 14:14 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şerife Akalın, okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin ve öğretmenlerin alması gereken tedbirlerden bahsederek; “Maskeler sadece sıvı alımında ya da beslenme sırasında çıkartılmalıdır” dedi.

Pandeminin etkisiyle yaklaşık 1,5 yıldır okullarından uzak kalan öğrenciler, yeniden okullarında yüz yüze eğitime başladı. Okullarda alınan önlemler yeterli düzeyde olsa da; öğrenciler ve öğretmenlerin alması gereken önlemler de önem arz eden konulardan birisi haline geldi.

Alınacak önlemler kapsamında bilgilendirmelerde bulunan Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şerife Akalın “Çocukların okulda da evde olduğu gibi ellerini sık sık su ve sabunla yıkamaları sağlanmalı. Ancak bunu yaparken çocukların aşırı korkuya kapılmalarına sebep olunmaması için uygun dille nedeni anlatılmalı. Okulların açılma dönemi olan sonbahar mevsimi ve takip eden kış ayları grip dahil çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığını arttırmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları, virüs ve bakteri olarak tanımladığımız mikroorganizmalarla meydana geliyor. Solunum yolu enfeksiyonuna yol açan mikroorganizmalar soluduğumuz hava, ellerimizle temasta bulunduğumuz çevremizdeki her türlü yüzey ve özellikle de hasta olan başka kişilerle yakın temas sonucu bize bulaşıyor. Hasta kişilerle aramıza fiziksel mesafe koymakla, hastalık etkenlerinin yoğun bulunduğu alanları temizlemekle ve vücudumuzun giriş yerlerinden olan ağız ve burnumuzu kapatmak için maske takmakla hastalık yapan mikroorganizmaların bize ulaşmalarını önlemiş oluruz. Maske; burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır. Belirtmekte fayda var ki kısa süreliğine de olsa kesinlikle başkasının kullandığı maske takılmamalı, ıslanınca ve kirlenince değiştirilmelidir” dedi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma