SON DAKİKA

METABOLİK SENDROMLU İNSAN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Bu haber 15 Eylül 2021 - 11:01 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Türkiye’de 60 yaş ve üzeri insanların yüzde 60’ında görülen metabolik sendroma karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, “Metabolik sendrom direkt bir hastalık değilse bile, ölümcül diğer hastalık risklerini çok fazla oranda arttıran bir durumdur” dedi.

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Mesut Kaldır, metabolik sendroma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Birçok rahatsızlığın bir araya gelmesiyle ölümcül sonuçlara neden olabileceğini belirten Uzm. Dr. Kaldır, risk faktörlerinin bir araya gelmesiyle damar sertliğine bağlı kalp damar hastalıklarının sıklığına yol açtığını söyledi. Metabolik sendromun Türkiye’de de yaygınlaştığını vurgulayan Uzm. Dr. Kaldır, “Bu hastalık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün yaygınlaşıyor metabolik sendromlu hastalarda, kan damarlarındaki sertleşmeler ve tıkanmalar inme ve kalp krizi riskini yükseltiyor. Ülkemizde ise 60 yaş ve üzeri insanların yüzde 60’ndan fazlasında metabolik sendrom görülmekte ve farklı rahatsızlıklar şeklinde değişik branşlarda tedavi alınmak zorunda kalınıyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLARDA ERKEKLERDEN DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR”

Metabolik sendromunun kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Kaldır, “Belirgin bir farkla tüm yaş grupları içerisinde kadınlarda erkeklerden daha fazla oranda görülüyor. Metabolik sendromun oluşumunda tek bir faktör belirlenmiş değil tam tersine genetik faktörler, çevresel faktörler, beslenme alışkanlığı olarak yüksek kalorili beslenme tarzı ve yaşam tarzı alışkanlıkları bir arada önemlidir. metabolik sendrom modern çağın bir hastalığıdır, bir endüstrileşme ve kentleşme hastalığıdır diyebiliriz” dedi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma