SON DAKİKA

KURBAN ETİ 12 -24 SAAT DİNLENDİRİLMELİ

Bu haber 17 Temmuz 2021 - 12:15 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Diyetisyeni Hüdanur Ulutürk, bayram boyunca artan kırmızı et tüketim miktarı ve sıklığının kronik hastalığı bulunan kişilerde riski arttırabileceği uyarısında bulundu

Diyetisyen Hüdanur Ulutürk, bayramların aile bireylerini bir araya getiren, birlikte vakit geçirilen dönemler olduğunu ifade ederek yılda bir defa olan Kurban Bayramında günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılıp kırmızı et ve tatlı tüketiminin arttığını söyledi.

ET, 12-24 SAAT DİNLENDİRİLMELİ

Hayvanın kesilmesi sırasında kasların kasılması ile oluşan ve ölüm katılığı adı verilen rigor mortisin etin sertleşmesine sebep olduğunu, bayram günü kesildikten sonra bekletilmeden tüketilen etteki bu sertlik sonucunda pişirmede ve sindirmede zorluk meydana geldiğini belirten Ulutürk, bu nedenle tüketmeden ve dolaba kaldırmadan önce 12-24 saat bekletilen etlerin yumuşadığını, lezzetinin arttığını ve daha kolay sindirildiğini söyledi. Dinlenmeyen etin ise şişkinliğe ve hazımsızlığa sebep olacağı için özellikle mide rahatsızlığı olan kişilerin etin dinlenmesini beklemeleri gerektiğini vurguladı.

ET, ÖĞLE ÖĞÜNÜNDE TÜKETİLMELİ

Diyetisyen Hüdanur Ulutürk, bayram boyunca ana öğün ve ara öğünlerin ihmal edilmemesi gerektiğini dile getirerek; “Et yemeklerinin yanına pilav yerine tam tahıllı ekmek ve gazlı içecek yerine maden suyu veya ayran eklenerek dengeli bir öğün sağlanabilir. Mangal ve ızgarada pişirilen etlerde meydana gelen kömürleşme kanserojen madde oluşumuna sebep olacağı için et ile ateş yakın olmamalıdır, etin yanmamasına dikkat edilmelidir. Böylelikle B12, folik asit gibi vitamin-mineral kayıpları da en aza inecektir. Sağlıklı bir bayram geçirmek, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak adına süt, tahıl, sebze ve meyve grubundaki besinler her gün tüketilerek besin çeşitliliğini sağlamaya özen gösterilmelidir ve kalp sağlığı için et tüketiminde porsiyon kontrolüne ve pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.

Son olarak etlerin tek pişirmelik hâlinde küçük parçalara bölünerek saklanması önerisinde bulunan Ulutürk, buzluktan çıkarılan etlerin sıcak su, kalorifer gibi sıcak bir ortam yerine buzdolabında çözdürülmesi ve çözülen etin tekrar dondurulmaması gerektiğine dikkati çekerek etlerin buzdolabında -2 derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 derecede 6 ay kadar saklanabileceğini sözlerine ekledi.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma