SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

YENİ BİR TURİZM ÇEŞİDİ ‘’ E-SPOR TURİZMİ’’ (12.06.2021)

Bu haber 12 Haziran 2021 - 10:20 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi bilgisayar ve internet terimlerini hayatımıza kazandırmıştır. Özellikle 2010’lu yıllarda internet altyapılarının hızla gelişmesi ve internete bağlanmamızı sağlayan cihazların ucuzlaması sayesinde dünya nüfusunun belki de yarısı internet hizmetini kullanır hale gelmiştir.

Cihazların güçlenmesi ve kullanımının yaygınlaşması bu cihazlara yönelik yazılımların sayısında bir artışa sebep olmuştur. Oyunlar da bu bilgisayar yazılımlarının bir türüdür.

 İnternetin ve internete bağlanan akıllı cihazların yaygınlaşması ile hayatımıza giren oyunlar aslında çok daha eskiye dayanmaktadır. Bugün hemen her yerde cep telefonları ile oyun oynayan insanlar görmek mümkün hale gelmiştir.

Oyunların bu denli yayılması oyunlar ile ilgili turnuvalar düzenlenmesine vesile olmuştur. Son 10 yıl içerisinde sayıları hızla artan bu turnuvalar yeni bir sektör oluşturma yolunda ilerlemiştir.

 2015’ten beri Türkiye’de de bu turnuvalardan düzenlenmektedir. Turnuvaları izlemeye gelen  yerli ve  yabancı misafirler turistik faaliyette bulunmaktadırlar.

 Bu durum, bu amaçla yapılan turizm faaliyetlerinin yeni bir başlık altında incelenmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

 Elektronik spor turizminin muazzam potansiyelini kaçırmamalıyız. Deniz kum güneş turizminin geleceğinin tartışıldığı son dönemlerde Türk turizminin ürün çeşitliliği açısından elektronik spor turizminin önemli olduğu düşünüyorum.

E- Spor turizmine giriş yapmış olduk bir sonraki yazımda e-spor turizmine örnekler ve rakamlarla farklı bir açıdan bakacağız…

Sağlıcakla kalın…

(12.06.2021)

Ali Durmuş
Ali Durmuşalidurmus@hotmail.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma