SON DAKİKA

YASADIŞI TÜTÜN TİCARETİNE SON

Bu haber 12 Mayıs 2021 - 10:48 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Denizli Emniyeti tarafından Mayıs ayı başlarken gerçekleştirilen 11 operasyonda 13 şüpheli şahıs yakalandı. Bu operasyonlarda ele geçirilen tütün ürünleri dikkat çekti.

Denizli Emniyet Müdürlüğü tarafından Mayıs aylarında gerçekleştirilen operasyonlarda 57 bin 800 Adet Kaçak Makaron, 49 bin 80 Adet İçi Tütünle Doldurulmuş Kaçak Dolma Sigara ve bin 958 Paket Kaçak Sigara ele geçirildi.

YASADIŞI TİCARET ARTIYOR

Güncel verilere göre Denizli’de yasadışı tütün ticareti yapan dükkanlar hala mevcut. Türkiye’de yasadışı satış yapan dükkan sayısının 20 bin’i aştığı tahmin ediliyor. Yasadışı tütün ticaretinin bilançosu ağır. Devletin bu ticaret kaynaklı vergi kaybının 20 milyara yaklaştığı hesaplanıyor.

TÜTÜN TİCARETİNİN CEZASI HAPİS

Geçtiğimiz sene ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik hapis cezası verilmesine ilişkin uygulama yürürlüğe girdi. Bu düzenlemenin yasadışı ticaret hacminde sınırlı bir etkisi görülüyor. Açık ve makaronlara doldurulmadan yasadışı olarak yapılan tütün ticaretine verilen cezaların uygulanması ise Temmuz ayında yürürlüğe giriyor.

https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma