SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE EKO TURİZM (25.03.2021)

Bu haber 25 Mart 2021 - 9:57 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.

Turizm; deniz, güneş  kum üçgeninin hakim olduğu alışılmış turizmin dışına çıkmaktadır. Turizm çeşitlerine olan talep giderek artış göstermektedir.

 Turizm sektörünün hızla büyümesi ve çeşitlenmesi, turizm-çevre ilişkisinin önem kazanması ile alternatif turizmin bir dalı olan “Ekoturizm”, ülkemizin yakın gelecekte başlıca turizm kaynaklarından biri olmaya adaydır.

Eko turizmin genel özellikleri;

·  Doğa temelli olması

·  Biyo çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması,

·  Yerel toplumların refahını desteklemesi,

·  Biyo çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması,

·  Yerel toplumların refahını desteklemesi,

·  Biyo çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması

·  Yerel toplumların refahını desteklemesi

·  Olumsuz çevresel ve sosyo-kültürel etkilerin en aza indirgenmesi için aktivitelerin hem turistler hem de yerel halkın sorumluluğunda düzenlenmesi

·  Yenilenemez kaynakların minimum kullanımı gerektirmesi

·  Yerel mülkiyetin ve yerel topluma dönük istihdam imkânlarının üretilmesini öngörmesidir.

Türkiye  dünyanın  pek  az  ülkesinde  bulunan  zengin  coğrafyası,  doğal  turizm  potansiyeli  ile  çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olması nedeniyle eko turizm açısından çok şanslı bir pozisyona sahiptir.

Dünyada, turizm kalıplarında meydana gelen değişmeler sonucunda alışılmış turizm merkezlerinden uzaklaşarak; doğa ile bütünlük içinde abartıdan uzak tesislerde, doğal güzellikleri bozulmamış bir çevrede iyi ve temiz bir hizmet öne çıkmaktadır.

Ülkemiz doğal ve kültürel kaynaklar  açısından oldukça zengin bir ülkedir. Dört mevsimi yaşayabilen üç tarafı  denizlerle  çevrili,  farklı  kültürlerin  ve  inançların  bir  arada  uzun  yıllar  yaşadığı  ülkemizde,  eko  turizm açısından  oldukça  büyük  bir  potansiyel  vardır.  Yurdumuzun  henüz  gelişmekte  olan  bir  ülke  olması,  doğal  ve kırsal  kültürel  değerlerinin  ve  mirasının  büyük  bir  bölümünün  varlığını  canlı  bir  biçimde  sürdürüyor  olması, ülkemizin birçok yöresinde sürdürülebilir eko turizm için  büyük bir  potansiyelin varlığını göstermektedir.

 Efes antik kenti yakınlarındaki  Şirince  Köyü,  çok  güzel  örnektir.  Köy  halkının  el  sanatları,  el  yapımı  zeytinyağı sabunları  turistlere  sunularak  elde  edilen  gelirler  evlerin  restoresinde  kullanılmaktadır.  Doğal  çevreye  bağlı olarak yapılabilen birçok aktivite eko turizm kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de eko turizm faaliyetleri genelde ‘Korunan Alanlar’da Milli parklar, Tabiat Parkları, Tabiat Koruma Alanları, Tabiat Anıtları  gibi gelişme göstermektedir. Bunların yanı sıra uluslararası anlaşmalarla korunan alanlar, doğal sitler, özel çevre koruma bölgeleri de ekoturizme yönelik önemli alanlardır. Sahip olduğumuz bu zenginlikler, gündemde olan ekoturizm için ülkemizi oldukça ilgi çekici bir ülke konumuna getirmektedir.

·  Olumsuz çevresel ve sosyo-kültür

·  Biyo çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunması,

·  Yerel toplumların refahını desteklemesi,

(25.03.2021)

Ali Durmuş
Ali Durmuşalidurmus@hotmail.com
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma