SON DAKİKA

İNANÇ TURİZMİ (16.02.2021)

Bu haber 16 Şubat 2021 - 9:51 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

İnsanoğlu var olduğu ilk günden itibaren, bir dine ait olma ihtiyacı hissetmiştir. Bu yüzdendir ki, insanoğlunun Dünya üzerinde var oluş tarihine bakıldığında birçok değişik din ve inanç grupları ortaya çıkmaktadır.

 Böylece kutsal yerler insanoğlu tarafından kitlesel hareketler ile ziyaret edilmiştir. Bu hareketler sonucunda alternatif bir turizm olgusu yani inanç turizmi doğmuştur.

 İnanç turizmi özellikle son 30 yıldır büyük gelişmeler göstermiştir. En büyük yükselme 90’lı yıllarda olmuştur.

İnsanların devamlı ikamet ettikleri, çalıştıkları ve her zamanki olağan ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerin dışına, dini inançlarını gerçekleştirmek, inanç çekim merkezlerini görmek amacıyla yaptıkları turistik amaçlı gezilerin turizm olgusu içerisinde değerlendirilmesi inanç turizmi olarak tanımlanabilmektedir.

İnanç turizmi, Dünyanın en eski turizm türlerinden birisidir.

 Orta çağda inanç turizminin eşanlamlısına rastlamak mümkündür.

 Roma, Kudüs gibi destinasyonlar, bu dönemin önde gelen isimleri olmuştur. 19. yy’da kitlesel turizm hareketleri ile, inanç turizmi de yayılmaya başlamıştır.

Çıkış noktası inançları gereği dini vecibelerini yerine getirmek veya ziyaret etmek için dini açıdan önemli gördükleri kutsal yerlerde en az bir gece konaklamadan oluşan geçici seyahatlerin ortaya çıktığı ekonomik ve sosyal nitelikli olay ve ilişkiler bütünüdür.

İnanç turizmi, ruhsal bir rahatlama sağlamaktadır.

İnanç turizminde, turistler hoş bir seyahatin yanı sıra, kültür, tarih ve dinlerine ait mirasların bugünün hayatını nasıl etkilediklerini görebilmektedirler.

 Dini seyahat, insanların ruhsal, fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal her noktasına dokunmaktadır.

Peki insanları inanç turizmine yönelten nedenler nedir ?

Ülkemiz de aslında inanç turizmi açısından zengin bir coğrafyadadır ve biz bu imkanları daha fazla kullanabilmeliyiz…

İnsanları inanç turizmine yönelten nedenleri ve ülkemizdeki inanç turizmi noktalarını, hatta ne kadar bu pazarın içinde olduğumuzu bununla alakalı bir çok konuyu bir sonraki yazımda yazmaya devam edeceğim…

Sağlıcakla kalın !

(16.02.2021)

Ali Durmuş
Ali Durmuşalidurmus@hotmail.com
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma