SON DAKİKA

GASTRONOMİ TURİZMİ (27.01.2021)

Bu haber 27 Ocak 2021 - 11:04 'de eklendi ve 46 views kez görüntülendi.

Gastronomi turizmi, kültür turizminin içerisinde yer alan, belli bir destinasyon ya da işletmeye gerçekleştirilen, ziyaret nedeni olarak yeme içme deneyimini esas alan bir turizm türüdür.

İnsanlar için hayati bir önem taşıyan ve fizyolojik bir ihtiyaç olan yeme içme faaliyeti, insanların seyahat etmeye başlamasına ve daha çok dışarıda yeme içme ihtiyacına bağlı olarak bir zevk alma unsuruna dönüşmüştür.

Yeni lezzetler tatmak, bu lezzetleri yerinde tatmak, üretilme aşamasını gözlemlemek ve tadım yapmak, dünyaca ünlü şeflerin restoranlarına veya yiyecek festivallerine ziyaretler gerçekleştirmek turizm faaliyetleri içerisindeki temel motivasyonlara dâhil olmuştur.

Diğer bir deyişle, yeme olgusu biyolojik bir olay olmaktan çıkarak sosyal, kültürel ve ekonomik bir boyut kazanmıştır. Bu durum gastronomi ve turizm arasındaki doğrusal ilişkiyi de gözler önüne sermektedir.

 İnsanlar böylelikle yalnızca açlık duygularını bastırmakla kalmayıp, atmosferin keyfini çıkarma ve yeni dostluklar kurmanın yanı sıra, rutin hayatlarından uzaklaşma ve alışılanın dışına çıkma fırsatını da elde etmektedirler.

Bu durum gastronomi turizmi nedeniyle seyahat eden insan sayısını artırmaktadır. Her turist ziyaret ettiği ülkenin mutfağını ve lezzetlerini merak etmektedir. Ziyaret edilen ülkede yerel halkın neler yediğini ve içtiğini keşfetmek turistin ilgisini çekmektedir.

Kültürün en önemli unsurlarından biri olan yemek, bir ülkenin değerlerini, yerel kimliğini ve yaşam tarzını ifade eden güçlü bir araçtır.

 Son yıllarda mutfak kültürünü tanıma amaçlı seyahatler, turizm faaliyetlerinin tamamlayıcı unsuru olmaktan çıkarak ana amaca dönüşmüştür.

Gastronomi turizmi, şehirlerin ve ülkelerin kültür alışverişine katkıda bulunan, kalkınmalarını olanaklı kılan ve marka destinasyona dönüşmelerini sağlayan faydalarını da beraberinde getirmektedir.

Çünkü turistler bu deneyimi yerinde yaşamanın yanı sıra, yöresel ürünleri satın alarak ülkelerine dönmektedirler; ev içi tüketimin yanı sıra tanıdıklarla paylaşılan ürünler yeni taleplerin oluşmasında da etkili olabilmektedir.

Son olarak terimleri de vererek yazımızı sonuçlandıralım…

Gatronomi turizminin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla bazı kavramlar terimler ortaya çıkmıştır. Kısaca bu kavramlar;

Gastro turist , Gastronom

Gurme , Gurman ve Gastronomik kimliktir…

(27.01.2021)

Ali Durmuş
Ali Durmuşalidurmus@hotmail.com
https://www.ege724.com
https://www.vatanmedya.com
https://www.egecanlihaber.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma