SON DAKİKA

SABAHÇI KAHVESİ (24.06.2022)

Bu haber 24 Haziran 2022 - 7:57 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.

Lise yıllarına yeni geçtiğim ya da geçmek üzerine olduğum yıllar. Ergenlik denilen ve her şeye itiraz üzerine kurulu günlerimin başında belki de ortasındayım. (Ki hala itiraz etmeye devam ediyorum. Demek ki bendekinin ergenlikle alakası yok)

Aydın eniştemin Dinar’da sabahçı kahvesi vardı. Ben de yaz aylarında onlara yardımcı olmak için ve çalışmak için yanlarına giderdim. Geceleri uyumaz, hem çalışır hem de insanlarla sohbet etmek hoşuma giderdi.

Bambaşka hayatlara tanık olmak çocukluğumdan beri hep ilgimi çekiyor. Uzun yollarda yorulan kamyoncuların sabahçı kahvesine gelerek peynirli börekle öğünlerini yapmalarını izliyorum. Salep içiyorlar mesela. 

Ve geceleri uyuyamayan insanların yataklarından kalkıp gelmeleri. Başlarında ne dertleri var ki geceleri uyuyamıyor ve soluğu sabahçı kahvesinde alıyordu acaba o insanlar. Maddi sıkıntı mıydı onları kahveye getiren yoksa evdeki huzursuzluk mu? Çocuğu mu hastaydı, yoksa bilmediğimiz yürek yarası mı vardı? Kimse kimsenin derdini bilmezdi.

Sabaha karşı 4 gibi günün gazeteleri gelirdi. İnternet çağının olmadığı günlerden bahsediyorum. O gazeteleri nasıl ilgiyle okurdu insanlar. Özellikle spor sayfalarındaki transfer haberleri saatlerce üzerinde konuşulmaya değer mevzulardandı mesela. O saatte gazeteyi okumak için sabahçı kahvesine gelen insanlar vardı. Havanın o serinliğinde yaşadığımız huzuru anlatamam size.

Nereden çıktı bu sabahçı kahvesi güzellemesi dediğinizi duyar gibiyim. Geçtiğimiz gün, Melek Mosso konserinde, Ferdi Tayfur’un ‘Sabahçı Kahvesi’ şarkısını söyleyince adeta yer yerinden oynadı. Kendimizden geçtik. Yanımda olan Veysel abinin deyimiyle, ‘Bu sözleri yaşamadan nasıl yazar insanlar ve nasıl bu kadar gerçekçi olabilir…’

Farklı hayatların bir kahveye sığdığı ve dünyaya sığmadığı bir yerdi sabahçı kahvesi…Tüm sabahçı kahvelerine saygılarımla…

(24.06.2022)

Emrah Varol
Emrah Varolemrahvarol20@hotmail.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma