SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

SAKALIMDAKİ İLK BEYAZ (15.06.2022)

Bu haber 15 Haziran 2022 - 7:48 'de eklendi ve 54 views kez görüntülendi.

Meşhur hikayedir.

‘’Hz. Ömer (R.A.) halifelik görevini devraldıktan sonra kendi parasıyla bir adam tutmuştu.

Bu adamın görevi her gün belirli saatlerinde Hz. Ömer’in yanına gelerek ona: “Ya Ömer Allah’tan kork, ölüm var!” demekti. Hz. Ömer (R.A.)bir gün görevliyi yanına çağırdı ve görevine son verdiğini söyledi. Bunu duyan adam Hz. Ömer (R.A.)’e: “Ya Ömer bu güzel adetinden vaz mı geçtin?” diye sorar. Hz. Ömer (R.A.) bu soruyu şöyle cevaplar: ‘’Şimdiye kadar gençtim, saçım ve sakalım ağarmamıştı. Doğru yoldan ayrılmamam için bana her gün ölümü hatırlatacak, Allah’tan korkmamı tavsiye edecek birine ihtiyacım vardı. Ancak bugün aynaya baktığımda saç ve sakalımın ağardığını gördüm, bana ölümün habercisi olarak onlar yeter.” 

Geçtiğimiz günlerde tıraş olurken denk geldim sakalımdaki ilk beyaza. Simsiyah saç ve sakalla yıllarını geçiren ve bu hikayeyi işiten biri olarak içim bir hoş oldu. 

Ölümün varlığı ve yakınlığı noktasında benim de ona yakınlığım var. Giderken yanımda götüreceğim işlerle hemhal olma derdim de var. Sakalımdaki ilk beyaz hayatımdaki merhalelerden biri olacak belli ki. Bundan sonra ölümü, hesabı, dünyayı, gideni, kalanı daha fazla düşüneceğiz.

Düşünmekle de yetinmeyip daha fazla çabalamak lazım. 

Dünyayı sana verseler dünyanın sana vereceği şeyin cepsiz bir kefen olacağının bilincinde olarak yaşamak lazım.

Hz. Ömer’in yüzyıllar öncesinden vermek istediği mesajı iyi almak lazım…

(15.06.2022)

Emrah Varol
Emrah Varolemrahvarol20@hotmail.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma