SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

BULDAN EVLERİNİN ÜNÜ 2000 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Bu haber 11 Mayıs 2022 - 10:27 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Özgün mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Buldan Evleri gibi, 2000 yıl önce de Tripolis’in konakları meşhurmuş.

Tripolis Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında ortaya çıkan Hermolaos’a ait heykel kaidesindeki yazıtta Tripolis’in meşhur konaklarından bahsettiğini açıklayan Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr Bahadır Duman, “Yazıtta, günümüzde özgün mimarisiyle dikkat çeken Buldan Konakları gibi, 2000 yıl önce Tripolis’in konaklarının da meşhur olduğunu anlıyoruz” dedi. Yazıt’ın Buldan konaklarına daha bir anlam yüklediğini belirten Belediye Başkanı Mustafa Şevik ise “Belediye olarak tarihimize, kültür mirası evlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Buldan’ın Yenicekent Mahallesi’nde yer alan ve Çürüksu Vadisi’nin kuzeybatı ucundaki kentin kamu ve sivil mimariye ait kalıntıları, vadiye hâkim bir tepenin güney yamacında yaklaşık 3 km2lik alana yayılan Tripolis Antik Kenti kazı çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Duman başkanlığındaki gerçekleştirilen kazı çalışmalarında Tripolis’teki konutlarla ilgili oldukça önemlibilgilere ulaşıldı.

Günümüzde özgün mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odayı olan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait Buldan konutlarının ünü, 2000 yıl öncesine dayanıyor.  Saçak ve bacaları, cumbalı sundurmaları, işlemeli kapı ve pencereleriyle Buldan yöresine özgü mimari özelliği ile tıpkı 2000 yıl öncesi meşhur olduğunu dikkat çeken Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Kazı çalışmalarında ortaya çıkan yazıt, Buldan konaklarımıza daha bir anlam yüklemiştir. Tripolis Antik Kenti’nde yılın 12 ayı kazı çalışmalarına devam eden Prof.Dr. Bahadır Duman’a başkanlığındaki ekibe teşekkür ederim”dedi.

Başkan Şevik, Belediyenin imkanları dahilinde hem kazı çalışmalarına destek vermeye devam edeceklerini, hem de Buldan’ın kültür mirası konaklarını, tescilli sokaklarını turizme kazandırmak restorasyon ve sokak sağlıklaştırması projelerini hız kesmeden sürdüreceklerini vurguladı.  Başkan Şevik, “2007 yılında başlattığımız restorasyon çalışmalarıyla, Bölgemize örnek olduk. Vatandaşlarımıza öncülük ettik. Bir dönem evlerini tescilletmekten korkan vatandaşlarımız artık tescilli evlerini restore etmeye başladı. Bizim için asıl başarı budur. Buldan, yaşayan tarihtir, bir açık hava müzesidir. Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkarak, ilçemizi Kültür Turizmi’nin merkezi haline getirmek için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma