SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

HEP BİRLİKTE, HAYATLARI KURTARALIM

Bu haber 06 Mayıs 2022 - 7:56 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon AD. Dr. Öğretim Üyesi Suna Seçil Öztürk Deniz “El hijyeni sağlamak amacıyla kullanılan alkol bazlı el antiseptikler herkes için doğru ve güvenli ürünlerdir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre 5 Mayıs Dünya El Hijyeni olarak kutlanmaktadır. Özellikle pandemi döneminde de hijyenin önemi bir kez daha vurgulandı. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Suna Seçil Öztürk Deniz konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Suna Seçil Öztürk Deniz, “El hijyeni uygulamaları sağlık kurumlarında hasta güvenliği üzerinde kritik bir öneme sahiptir. ‘Etkili el hijyeninin’ sağlanmasının hastane enfeksiyonlarının önlemesine çok büyük katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Hastalar ve sağlık çalışanlarının güvenliği için el hijyeni bir önceliktir” dedi.

DSÖ 5 Mayıs Dünya El hijyeni günü için bu yılki teması sağlık kuruluşlarında ortak güvenlik iklimi ve kültürü olduğunu belirten Dr. Deniz, “Ellerimizi yıkayarak sağlık tesislerinde bir güvenlik iklimi ve kültürü oluşturulmasına katkı sağlayabileceğimiz gibi, kurumda oluşturulmuş yüksek kaliteli, güvenli bir kültür, insanları da doğru zamanda ve doğru ürünlerle ellerini yıkamaları konusunda cesaretlendirecektir. El hijyeni sağlamak amacıyla kullanılan alkol bazlı el antiseptikleri herkes için doğru ve güvenli ürünlerdir. Ayrıca unutulmamalıdır ki ellerimizi sık sık temizlemek ve eldiven kullanmayı gerektiren özellikli durumlar olmadıkça eldiven kullanmamak daha güvenlidir. Hem hastalar hem de sağlık çalışanları herkes için el hijyenine yatırım yapılmalıdır. Bu bağlamda hasta bakım alanlarında el hijyeni ürünlerinin sağlanmasına çaba gösteren ve çalışanlarını yüreklendiren hastane yöneticilerinden, bu konuda öncülük eden, programlar oluşturan koordinatörler, temiz elleri alışkanlık haline getirmiş sağlık çalışanları, hastalar ve hasta yakınları olmak üzere el hijyenine destek veren herkese teşekkür ederiz. Güvenlik için birleşelim, ellerimizi temizleyelim, temiz elleri alışkanlık haline getirelim. Hep birlikte herkesi koruyalım, hayatları kurtaralım” diye konuştu.

Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma