SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

‘BEN OLSAYDIM’ TEMALI BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Bu haber 28 Nisan 2022 - 11:09 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 81 ilde yürütülen ‘Ben Olsaydım’ temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekliştirildi

Çalıştayda madde bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturularak,  toplum ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bağımlılıkla mücadelenin daha etkin yürütülmesi için sorunlar tespit edilecek ve çözüm önerileri değerlendirildi. Çalıştaya belediyeler, üniversite, kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları gibi farklı kesimlerden temsilciler katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk bağımlılığın sadece bireyi etkilemediğini aile, yakın çevre ve toplumda derin izler bıraktığını söyledi.  Öztürk; “ Biliyorsunuz tütün, alkol, madde bağımlılığı ile mücadele ederken, son yıllarda davranışsal bağımlılıkla özellikle teknolojik bağımlılıkla ciddi bir mücadeleye girmiştik. Ancak KOVID-19 teknoloji bağımlılığı ile yürüttüğümüz mücadeleyi sınırlamıştı.  Çok şükür KOVID-19’da geldiğimiz noktada mücadeleye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tabi bağımlılık dediğimizde sadece birey etkilenmiyor. Aile ve yakın çevresi de etkilenerek sorun büyüyor ve büyük bir kartopu gibi bütün toplum derinden etkilenmeye başlıyor. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı tanımlarken sadece beden ve ruh sağlığı değil aynı zamanda sosyal olarak da iyilik halinden bahsediyor. Maalesef bağımlılığın her türlüsü işte bu sosyal iyilik halimizi alıp götürüyor. Sağlık Bakanlığımız da bağımlılıkla mücadelenin sadece sağlık boyutunda yer almadığını ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarını da ilgilendirdiğinden yola çıkarak 81 ilde Ben Olsaydım temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başlattı. Önce ilçelerde çalıştaylar gerçekleştirildi. Buradan elde ettiğimiz sonuçları Sağlık Bakanlığımıza ileteceğiz.  Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Buradan çıkacak sonuçlarla bağımlılıkla mücadelemiz hız kazanır ve yepyeni bir yola gireriz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi Sorumlusu Metin Ece çalıştay sürecine ilişkin sunum gerçekleştirerek, grup çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma