SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

MİNİK BAYRAM, CERRAHİ’DE HAYATA TUTUNDU

Bu haber 20 Nisan 2022 - 9:12 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Denizli’de karnındaki bebeği 26 haftalık iken gebeliğinin sonlandırılması önerilen genç anne, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ile tanışmasının ardından tüm riskleri göze alarak 35’inci haftada doğum yaptı. Göbek bağı kesildikten 10 dakika sonra gerçekleşen başarılı operasyonda sağlığına kavuşup ailesine erken bayram sevinci yaşatan bebeğe “Bayram” ismi verildi.

Denizli’de yaşayan 22 yaşındaki Raziye Abay’ın karnındaki 26 haftalık bebeğine, Türkiye’de her 3 bin bebekten 1’inde görülen “Spina Bifida (Ayrık omurga hastalığı)” tanısı konuldu. Omurga ve omurilik oluşurken bebekte ortaya çıkan bu anomali nedeniyle bebeğin felçli doğabileceği, bebekte ilerleyen dönemlerde yürüme zorluğu ya da skolyoz gibi rahatsızlıkların oluşabileceği anlatılan genç anneye, başka merkezlerde gebeliğin sonlandırılması tavsiye edildi.

Uzun araştırmaları sonucu anne adayı Raziye Abay, Denizli’nin Kadın Doğum alanında tanınmış hekimlerinden Op. Dr. Suat Gencer ile irtibata geçti. Op. Dr. Suat Gencer, gerçekleştirdiği muayene ve tetkiklerden sonra anne adayı Abay’a gerekli bilgilendirmeleri yaparak bebeğin sırtında kese olduğunu ancak bacaklarının hareketli olduğunu, sinirlere zarar gelmediğini doğum sonrası bebeğin sırtındaki kesenin alınabileceğini ve gebeliğin devam ettirilmesi gerektiğini anlattı. Görüşme sonrası gebeliği sürdürme kararı alan anne adayı Abay’ın Aralık ayından doğuma kadarki takibi Op. Dr. Suat Gencer tarafından yapıldı. Anne adayı Abay’ın 2 Nisan’da gerçekleşen doğumla birlikte zamana karşı büyük bir mücadele verildi. Dünyaya gözlerini yeni açan bebek, göbek bağının kesilmesinin ardından erken cerrahi müdahalenin gerekli görülmesiyle 10 dakika içerisinde annesinin ameliyatı bitmeden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Coşkun, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Suat Gencer ve Çocuk Sağlığı – Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Çakır tarafından ailenin izniyle operasyona alındı. Operasyonda bebeğin gelişimsel bozukluk sonucu belinde oluşan kese lokal anestezi altında başarılı bir şekilde çıkartıldı. Gerçekleşen başarılı operasyon ile bebek anneden önce sağlıklı bir şekilde ameliyathaneden çıkarılarak gözlem amaçlı yoğun bakıma çıkarıldı.

Ameliyat sonrası Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Çakır gözetiminde yoğun bakımda tutulan minik bebek, 10 gün sonra şifa ile taburcu edildi. Gebeliğin sonlandırılması istenmesine rağmen ailesine erken bayram sevinci yaşatınca “Bayram” ismi verilen bebeğin bacakları ile kaslarında herhangi sinirsel hiçbir sıkıntı ve fonksiyon kaybı gözlemlenmediği belirttildi.

Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma