SON DAKİKA

BABALAR (21.06.2022)

KÖŞE YAZARLARI

POTANSİYEL FİKİR İMHA SİLAHI (23.03.2022)

Bu haber 23 Mart 2022 - 8:22 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

21 Mart Twitter’ın kuruluşunun 16’ıncı yıl dönümüydü. Bugün başta politika olmak üzere toplumların güdülenmesinde dahi etkisi olan bir platform. Bunun yanında son dönemlerde milyonların batmasında veya zengin olmasında dahi etkisi oldu. Tabi tüm bunların bir kaç satır yazı ile nasıl olduğunu düşünmeye gerek yok. Bundan asırlar önce fikri olan bir kişinin, kendi imkanları ile hitap edebildiği kişiler belki ufak buluşmalar veya kulaktan kulağa aktarılan efsaneler iken, gazete veya yazılı kaynakların toplumda yaygınlaşması ile, bugün fikir akımları diye adlandırdığımız dönemlerden geçildi. Toplum trendleri veya görüşleri bir şekilde yakalıyordu. İstisnai olarak o zamanlarda yeni çıkan bir etkili görüş genel olarak eskisini ortadan kaldırarak ilerlerken, şu anda aynı anda ilerleme kaydedebiliyorlar.

Bu haber alma etkinlikleri icadından kısa bir süre sonra özel kanallar ile  televizyona ve günümüzde sosyal medya platformlarına bıraktı. Tüm bu haber oluşlarında kale kapılarına asılan haberleri, padişah fermanlarını veya radyoyu eklemedik çünkü ele aldığımız konu sadece haberdar olmak değil. İstediğimiz kişilerden, dilediğimiz süre haberdar olmak. Daha önceki iletişim araçlarında ki buna telgraf ve radyo dahil, elbette frekans değiştirme özgürlüğümüz vardı ancak bu denli yaygın, ulaşılabilir dönemler değildi. Televizyon ile birlikte çeşitlilik ve kaynak fazlalığı anlamında kişiler kendi fikirlerine yatkın, halk arasında kanaat önderi olarak adlandırdımız insanlarla buluştu. Şu an ise twitter gibi bir platform ile kitleler harekete geçebiliyor. Geçmiş yıllara gitmeye gerek kalmadan Amerikalı milyarder Elon Musk attığı twitler ile geçtiğimiz yıl bitcoin borsasında ciddi dalgalanmalara neden olmuştu. Tabi bunlar milyar dolarlık para hareketleriydi. Hakkında bir çok görüş veya varsayım öne sürüldü. Daha geçtiğimiz haftalarda şahit olduğumuz hatta bu sefer bir vatandaşımız Ukrayna-Rusya olaylarında, Ukrayna ordusuna bazı savaş stratejileri önerdi. Yine eski ABD başkanının şahsi hesabı tamamen kapatıldı ve kendisi  sırf bu yüzden alternatif bir uygulama piyasaya süreceğini açıkladı.

 Burada ele aldığımız olayların belki kat be kat önemlileri diğer sosyal medya mecralarında dile getirilmiş olabilir, ancak biz politika ve etkili olma potansiyeli açısından Twitter’ı ele aldık. Dönemimizde sosyal medyanın gücü kesinlikle tartışmaya kapalı bir konu. Belki bunda özellikle Twitter’ın olmasında ‘tt’ bölümü olmasıdır. Sonuçta buradan kişiler ‘halkın’ ülke veya dünya gündemini somut bir şekilde görebiliyorlar. Insanlar da bu olaylara bir ‘beğeni veya retweet’ ile dönüş sağlayabilmekte. Önemli olan da bu. Senelerdir okullarda bize öğretilen sağlıklı iletişim şemasında olmazsa olmaz şey ‘dönüt’ ibaresi. Yani kişinin sizin söylediklerinini anladığı ve geriye kendi görüşlerini bildirebildiği bir sistem. Sosyal medyanın bu denli hızlı büyümesinin en önemli nedeni de bu. Ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen sosyal medya platformlarına bir temsilcilik açılmasının istenmesinin temel nedeni de bu. Yapılan yanlış bir kamuyu harekete geçiren davranışın karşısında muhatap bulabilme. Tabi tüm bunlar yakın zamanla bizlerle buluşması beklenen meta dünyasının yanında hiçbir şey olacak. Artık sevdiğimiz bu kişiler ile bilfiil aynı ortamda bulunma şansımız dahi olacak.

Özetle fiziki değil de fikir savaşlarının devrimi sosyal medya platformları ve de bunlardan ‘toplum güdülenmesi’n de önemli derecede payı bulunan Twitter uygulaması, daha uzun dönem etkileyiciliği ve harekete geçiriciliği açısından zirvedeki yerini koruyacak gibi. 

İyi ki doğdun Twitter

(23.03.2022)

Yusuf İzzet Yıldırım
Yusuf İzzet Yıldırımyusufizzetyildirim@gmail.com
Ege Canlı Haber
Vatan Medya
Kumru Elizim Tekstil
Fırtına Kanal Açma