ALTAY VAROL - ORTALIK TOZ DUMAN | Denizli Hizmet Gazetesi -

ORTALIK TOZ DUMAN
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/3/2018
Denizlispor, BB Erzurumspor maçını ‘USTA’ iki golle kazanarak ligde kalma yolunda önemli bir engeli kayıpsız aşarken, bu hafta alınan sonuçlar rakiplerin de her an değişebileceğini gösterdi. 
Ligde son 5 maçını kaybetmeyerek önemli bir çıkış yakalayan BB Erzurumspor maçının ilk yarısında neredeyse sahada hiç olmayan Denizlispor, ikinci yarıya bambaşka bir ruha bürünerek çıktı. Gol yollarının en önemli iki ismi İsmail Haktan ve Ziya’nın darbeye maruz kalmadan arka üst adalelerini tutarak oyundan çıkmasına rağmen ikinci yarıda hücumda daha etkili olan Yeşil siyahlıları tek vuruş ustası Mehmet Akyüz kurtardı. 
Denizlispor’un nasıl bir taktikle oynamaya çalıştığını, içeride veya dışarıda maça nasıl başlayıp, gidişata göre nasıl pozisyon aldığını inanın ben anlamıyorum. Normalde Adana Demirspor maçında rakibin üstüne gelmesini bekleyerek kontratakla sonuca gitmesi beklenen Horozlar, bu maçın ilk yarısında sahayı rakibine dar ederken, evindeki BB Erzurumspor maçında ilk dakikadan itibaren rakibine baskı kurup gol bulması beklenirken, kendi sahasında oyunu kabullenip baskıyı karşılamaya çalışması çok ilginç.  
Bu bir taktik anlayış ve rakibe göre gard almak mıdır yoksa duruma göre vaziyet almak mıdır çözemedim. Ancak şu bir geçek ki, Denizlispor içeride veya dışarıda 90 dakika boyunca oyunun kontrolünü elinde tutamıyor. Ne zaman, nerede, ne yapacağı belli olmuyor. Erzurum karşısında iki yarıda oynanan iki farklı oyun bunun en iyi göstergesi. Taktik değil, sakatlıklar sebebiyle yapılan 3 mecburi değişiklik ve kaçan penaltıya rağmen ikinci yarıda verilen mücadele ve kazanma hırsı çok önemliydi.  
Ligin boyu kısaldıkça, Denizlispor’un Erzurumspor maçı ikinci yarısındaki kazanma hırsı ve oyun üstünlüğünü maçın daha büyük bölümüne yayması şart. Zira Erzurumspor maçında kaçan penaltıdan birkaç dakika sonra Burhan Eşer’in topu boş kale yerine auta atması büyük bir şanstı. Bu pozisyon gol olsaydı, Yeşil siyahlıların skoru lehine çevirmesi mümkün olamayabilirdi. Teknik direktör Fatih Tekke’nin hala sağ kanat ve stoper mevkilerinde aradığını bulamadığını söylemek de mümkün. Bir Cenk’i, bir Lazic’i bir Taşkın’ı bir Canberk’i oynatması bunu ortaya koyuyor.  
Geçen hafta düşmesi kesinleşen Gaziantepspor’un Samsunspor’u mağlup etmesi alt sıraları da karıştırdı. Daha bir hafta önce Adana Demirspor en büyük rakipken şimdi araya Samsunspor ve Eskişehirspor da girdi. Gelecek hafta alınacak sonuçlardan sonra bakalım kimler bu ateşi hissedecek. Ama bir gerçek var ki, Denizlispor kazandığı sürece hem ligde kalma barajı yükseliyor hem de 10.sıradan sonraki takımlar sürekli büyük korku yaşıyor. Bence bu da Denizlispor’un en büyük avantajı. Ateşi yakından veya uzaktan hisseden her takım kazanmaktan başka bir şey düşünmediği için altta ateş harlandıkça harlanıyor. 
Geçen haftaki bir yazımda da belirttiğim gibi 40’ı puanı bulamayan her takım düşme korkusunu hep hissedecektir. Ligde sürekli olarak sürpriz sonuçlar alınıyor, kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Geride daha 7 hafta ve 21 puan var. İyi oynayanın değil, saha içinde az hata yapanın istediğini aldığı maçlar oynanıyor.  
Yani düşme korkusunu ne kadar çok takım yaşarsa, Denizlispor için o kadar iyi. Tek endişem her, zaman hatırlattığım gibi ikili averajdaki dezavantajlar. Çünkü ikili averajdaki her dezavantaj, en az bir puan daha fazla almayı gerektiriyor.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018