HAMİT TEKKANAT - YENİ YÖNETİME DAİR | Denizli Hizmet Gazetesi -

YENİ YÖNETİME DAİR
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/7/2018
Yeni yönetim şeklinin ülkeye getireceğini görmek için beklemek lazım. Cumhurbaşkanı önceden hep hantal bürokrasiden, kararların çok zor alındığından ve karar alma sürecinin uzun olduğundan şikâyet ediyordu. Şimdi bakanlık sayısı azaltıldı ve AKP, 16 yıllık tecrübeye dayanarak yeni bir yapılanmaya gitti. Cumhurbaşkanı kendi anlayışına uygun olarak çalışacak kişilere görev verdi. Bakanların çoğunluğu partili değil ve parlamento dışından. Dışarıdan atanan bakanlar kendi konularında başarılı işler yapmış kişiler. Acaba bu başarılarını devlette de devam ettirebilecekler mi? 
Devlet büyük ve hantal bir yapıya sahip. Bugün aldığınız kararın hemen etkisini görmeniz imkânsız. Özellikle eğitim, alt yapı ve sağlık gibi konularda sonuç almak için yıllarca beklemek gerekir. Yeni sisteme geçmekle günlük hayatımızda hemen değişiklik olacağını beklemeyiniz. Bir ülke için önemli olan üretimdir. Yönetim kademesi ne kadar ehil olursa olsun kararlar istendiği kadar hızlı alsın üretim yoksa refaha kavuşmak çok zordur.  
Ülkemiz tarım ülkesi olmasına rağmen patatesi dahi ithal edecek duruma gelmiştir. Köyler büyük ölçüde boşalmış, tarım cazibesini kaybetmiştir. Temmuz ayında sebze ve meyve fiyatlarının en ucuz olması gerekirken fiyatlar el yakmaktadır. Artan yakıt, ilaç ve gübre fiyatları yanında üretici sayısının azalması en büyük faktörlerdir. Ülkenin huzura kavuşturulması için öncelikle vatandaşın doyurulması şarttır. Teknoloji son hızla ilerlerken, çağın gerisinde kalmak ülkeyi tamamen dışa bağımlı hale getirecektir. Bürokraside küçülme, devlet harcamalarının kısılması, devletin tasarruf yapması zaruridir. Hangi yönetim gelirse gelsin bu şartlar altında mucize beklemek imkânsızdır.  
Ayrıca PKK, IŞID, FEÖ gibi terör örgütleri ile mücadele kararlılıkla devam ettirilirken, başta ABD olmak üzere AB ülkeleri ilişkilerin yeniden düzeltilmesi ve Suriye batağından bir an önce çıkılması önemli dış sorunlardır. Yeni yönetim şekline uluslararası piyasaların güven duyduğu söylenemez. Bunun bariz göstergesi döviz fiyatlarıdır. Düşmesi gereken döviz fiyatları aksine yükselmektedir.  
Parlak vaatlere aldanmayınız, maalesef içeride ve dışarıda ciddi sıkıntılar yaşatacak sorunlar kısa vadede çözülmeyecek gibi görünmekte… 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018