HAMİT TEKKANAT - HEDEF ERDOĞAN | Denizli Hizmet Gazetesi -

HEDEF ERDOĞAN
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/9/2017
ABD’de Rıza Zarrab’ın ve Halk Bankası Genel Müdür Yrd.nın tutuklu olduğu davada, eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan hakkında tutuklama kararı verildi. Çağlayan ABD’ne giderse tutuklanacak. Bu davanın uzamasının ve kapsamının giderek genişlemesinin sebebi kanaatimce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef alınmış olmasıdır.  
Atalarımız bize ne güzel sözler bırakmışlar, “Eşeğini dövemeyen, semerini döver” ya da “Kızım sana söylüyorum gelinim sen işit”. Cumhurbaşkanının hedef alındığı Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı tutuklandığında belli olmuştu. Hükümet bu olayın üstüne fazla gitmedi. Cumhurbaşkanı “Ey ABD” diye kükremedi. Eğer bizimkilerin eli kuvvetli olsa dünyayı ayağa kaldırırlardı. Zafer Çağlayan’ı tutuklama kararı gerekçeleri şöyle “Amerikan finans sistemini kullanarak İran hükümeti ve başka İran kurumları adına yüz milyonlarca dolarlık yatırımlarla yasaklanmış işlemi planlamak ve bu amaçla işbirliği yapmak”.  
Bu suçlamada hedefin Çağlayan olmadığı, hükümetimizin hedef alındığı ortada çünkü eylem Çağlayan’ın kendi başına yapamayacağı kadar kapsamlı. Davanın içerisine zamanla kimler dâhil edilecek birlikte göreceğiz. Eğer 17-25 Aralık operasyonundan sonra yolsuzlukla suçlanan 4 bakan yargılansa belki ABD’de bu dava açılmayacaktı.  
Gündemdeki tartışma konusu diğer bir olay ise SİHA’larla (silahlı insansız hava aracı) sivillerin vurulduğu iddiası. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu SİHA’larla sivillerin vurulduğunu söyleyince başta İçişleri Bakanı olmak üzere hükümet üyeleri kıyamet kopardılar ve Tanrıkulu’nu Kandil’in adamı olmakla, PKK’yı savunmakla suçladılar.  
SİHA belli bir yükseklikten uçan, kamerasıyla tespit ettiği hedeflere komut merkezinden verilen komutla ateş eden bir sistem. SİHA’nın tespit ettiği şahısların terörist olup olmadığını anlamak çok zor ve büyük ölçüde komut merkezindeki uzmanların değerlendirmesine dayanır. Sonuç olarak SİHA’larla sivillerin vurulması ihtimal dâhilindedir. Hemen karşı taarruza geçip Tanrıkulu’nu suçlamak, PKK işbirlikçisi ilan etmek yanlıştır. Bölgede terörün bitirilememesinin en büyük sebebi bölge halkını kazanamamış olmamızdır. Bölge halkını kazanmadan terörün bitirilmesi ise neredeyse imkânsızdır.  
Yaşanan bunca olaydan hiç ders almadığımız maalesef ortada. Beklerdim ki iktidar “olayı araştıracağız, sorumlu varsa cezalandıracağız, bundan sonra benzer olaylar olmaması için tedbir alacağız” şeklinde bir açıklama yapsın. Bu çatışmacı anlayışla hiçbir sorun tartışılmaz ve çözüm de bulunamaz. Eğer olay araştırılsa gerçek olmadığı da ortaya çıksa idi, iktidarın eli daha da güçlenirdi ve o zaman Tanrıkulu’na istediklerini söyleyebilirlerdi.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018