RÜÇHAN EKİCİ - KURAL-1 OYUN ALANI | Denizli Hizmet Gazetesi -

KURAL-1 OYUN ALANI
RÜÇHAN EKİCİ

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/8/2015

Rüçhan Ekici

 

Eski Hakem-Gözlemci

 

Maçlar müsabaka yönetmelikleri doğrultusunda doğal veya yapay zeminlerde oynanabilir. Yapay zeminlerin rengi yeşil renkte olmalıdır. Oyun alanı dikdörtgen şeklinde olmalı ve çizgilerle işaretlenmelidir. Bu çizgiler sınırlarını belirledikleri alanlara dahildir. İki uzun sınır çizgisi taç çizgisi, iki kısa sınır çizgisi kale çizgisi olarak adlandırılır. Oyun alanı her iki taç çizgisinin orta noktasını birleştiren bir yarı alan çizgisi ile ikiye ayrılır. Orta nokta, orta alan çizgisinin orta noktasında yer alır. 9.15 metre yarıçapındaki bir daire ile çevrelenir. Taç çizgisinin uzunluğu kale çizgisinin uzunluğundan fazla olmalıdır. Tüm çizgiler aynı kalınlıkta olmalı ve 12cm.’yi aşmamalıdır.

 

Kale direklerinin iç kenarlarından 5,5m.uzaklıkta kale çizgisine dik her iki tarafa çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 5,5m. dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan kale alanıdır.

 

Kale direklerinin iç kenarlarından 16,5m.uzaklıkta kale çizgisine dik her iki tarafa çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 16,5m. dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır.

 

Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11m. mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.15m. yarıçaplı bir daire yayı çizilir.

 

Her köşeye, en az 1,5m. yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Her bir bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1m. yarıçaplı çeyrek daire çizilir. Buna köşe yayı denir.

 

Her bir kale çizgisinin ortasına bir kale yerleştirilir. Bir kale, bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru iki direk ile bunları birleştiren yatay bir üst direkten oluşur. Kale direkleri ve üst direk tahta metal veya onaylanmış bir başka malzemeden yapılır. Şekilleri kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olmalıdır ve oyunculara tehlike yaratmamalıdır. İki direk arası mesafe içten içe 7,32m. üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2,44m. olmalıdır. Kale direkleri beyaz renkte olmalıdır.

 

HAFTANIN SORUSU: PENALTI NOKTASININ KALE ÇİZGİSİNE UZAKLIĞI NE KADARDIR?

 

 Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018