RÜÇHAN EKİCİ - Merhaba Sevgili Okuyucularım!!! | Denizli Hizmet Gazetesi -

Merhaba Sevgili Okuyucularım!!!
RÜÇHAN EKİCİ

                    Facebook'ta Paylaş     |    

5/8/2015
Rüçhan EKİCİ 
Eski Hakem-Gözlemci 
HAKEM DÜNYASI 
 
Bundan böyle her hafta köşemizde dünyanın her yerinde ilgi ile takip edilen futbolun nasıl oynanması gerektiğini belirleyen uluslararası oyun kuralları, talimatlar ve gerekli olan bilgileri sizlerle paylaşacağım. 
Oyun kuralları; kısa adı IFAB olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından yılda bir defa genel ve bir defa da çalışma toplantısı olmak üzere iki defa yapılan toplantılar sonucunda üye federasyonlar tarafından değiştirilir ve düzenlenerek uygulamaya konulur. Üye Federasyonlar; FIFA, Futbol Federasyonu(İngiltere), İskoç , Galler, İrlanda Futbol Federasyonlarıdır. Her bir federasyonun 4 delege ile temsil hakkı vardır. FIFA’NIN 4 oy, diğer Federasyonların her birinin 1 oy hakkı bulunmaktadır.  
Yıllık çalışma toplantısında kurallarda değişiklik istenen veya düşünülen kurallar ele alınır. Yılın anlaşma üzerine, Eylül veya Ekim aylarında yapılır. Yıllık genel toplantı, kurulun önüne gelen oyun kurallarında önerilen değişiklikleri ve futbolla ilgili diğer konuları görüşüp karar vermeye yetkilidir. Federasyonların anlaşmasına bağlı olarak Şubat veya Mart aylarında yapılır. Her toplantı bir tanesi FIFA olmak üzere, en az 4 Federasyonun katılımı olması sonucunda yapılır. Bir teklifin kabul olması için toplantıya katılan ve oy hakkı bulunanların en az dörtte üçünün oyu gereklidir. Kurulun aldığı kararlar, aksine bir karar olmadığı takdirde, toplantı tarihinden itibaren geçerli olur.  
Konfederasyonlar ve ulusal federasyonları genel toplantıyı takip eden 1 Temmuz tarihinden itibaren bağlayıcı kabul edilir. Hiçbir konfederasyon ve ulusal federasyon, kurulun onaylamadığı herhangi bir kuralda değişiklik yapamaz. Ancak ulusal federasyonun anlaşmasına bağlı olarak, yürürlükteki kurallar ile ilgilendirilen ve uygulanan kurallar, kendi liglerindeki 16 yaş altı, veteran futbolcular(35 yaş üstü) ve özürlü futbolcular için değiştirilebilir. Bunlar; oyun alanının ölçüsü, topun büyüklüğü malzemesi ve ağırlığı, oyun bölümlerinin süresi, yedekler ve iki kale direği arasındaki genişlik ve üst kale direğinin yerden yüksekliğidir.  
Haftanın Sorusu: IFAB HANGİ FEDERASYONLARDAN VE KAÇAR DELEGEDEN OLUŞUR? 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018