HAMİT TEKKANAT - SORUMLUSU YOK! | Denizli Hizmet Gazetesi -

SORUMLUSU YOK!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

10/7/2018
Ülkemizde ne zaman çok ölümlü bir kaza veya tabiat olayı yaşansa, olaydan sonra olacaklar klişe haline gelmiştir; 
-Cumhurbaşkanı, başbakan ve ana muhalefet partisi liderleri başsağlığı mesajı yayınlar, acıları paylaştığını belirtir ve geride kalanlara sabırlar dilerler. 
-İlgili bakan bölgede inceleme yapar, hastanedeki yaralıları ziyaret eder. 
-Valilik olayla ilgili açıklama yapar.  
-Tablo netleştikten sonra sağlık bakanı ölü ve yararlılar hakkında bilgi verir, ilgili bakan teknik açıklama yapar. 
-Olayın en küçük detayına kadar araştırılacağı açıklanır, hem savcı görevlendirilir hem de komisyon kurulur. 
-Çalışmalar aylar sürer, suç ortada olmasına rağmen suçlu bulunamaz. Tabiat olayı ise “Fıtratında vardır” “Allah’ın takdiridir”, kaza ise “Kader”den sayılır.  
İstanbul- Edirne demiryolu 1888 yılında tamamlanmış. O günden beri de kullanılıyor. 1942’den beri olan tren kazalarını inceledim, kazalar genellikle iki trenin çarpışması sonucu olmuş ya da tren raydan çıkmış. Tren yolunun altındaki toprağın boşalması gibi bir kaza görmedim. O zaman akla ister istemez şu soru geliyor; bu işte bir ihmal ya da tedbirsizlik mi var?  
Trakya’nın toprağı millidir ve çok yumuşaktır. Tatbikatlarda dere yataklarına kamp kurulmaması bize öğretilen ilk bilgilerdendir. Yağışlı havalarda paletli araçların dahi çamura saplanıp kaldığına çok asker şahit olmuştur. 100 yıldan fazla bir süredir kullanılan demiryoluna felaket derecesinde yağmur yağdığı ya da kar sularının sel oluşturduğu çok olay görülmüştür. Yağış mevsiminde değil de yazın ortasında menfezin çökmesi şimdiye kadar gerekli kontrollerin yapılmadığını gösteriyor. 
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş “Emniyet tedbirleri maliyetli olduğu için kaldırıldı. Yol bekçileri olsaydı böyle kaza olmazdı” demiş. Diğer yandan kaza ile ilgili “Bakım çalışmaları için ödenek çıkmadı” iddiası ortaya atılmış. Ortada bir kusur var, bu kusur 24 cana onlarca yaralıya ve maddi hasara yol açtı. Japonya’da böyle bir kaza olsaydı ulaştırma bakanı intihar eder, Avrupa’da olsa ilgili kişiler istifa ederdi. Bizde suç PKK’ya, FET֒ye yüklenmezse ortada kalacak, olan da ölenlere ve yaralananlara olacaktır. 
Olay doğa faciası ya da işin fıtratında olmasından değil, ihmalden kaynaklanmıştır. Son olmasını dileriz, ama zihniyet değişmedikçe benzer kazalar maalesef yaşanacaktır. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018