ALTAY VAROL - SONUNDA HERKES AĞLIYOR | Denizli Hizmet Gazetesi -

SONUNDA HERKES AĞLIYOR
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

10/7/2018
Denizli’de 2 profesyonel, 100 kadar da amatör futbol kulübü var.  
Amatör kulüplerin durumuna bir bakalım. 2.Amatör ve 1.Amatör kulüplerin durumu belli. 35 Yıl önce ben amatör olarak futbol oynarken durum neyse fazla değişen bir şey yok. Birkaç futbol sevdalısının omuzlarında mücadele etmeye çalışıyorlar. Süper Amatör Lig, biraz daha hedefi olan, hiç olmazsa Bölgesel Amatör Ligi (BAL) hasreti çeken, daha derli toplu kulüpler.  
BAL’a gelince işler değişiyor.Profesyonel liglerle amatör ligleri ikiye bölen bir çizgi gibi bir lig. Yukarıya çıksanız profesyonel oluyor, aşağıya düşseniz yüzlerce kulüpten birine dönüşüyor, olduğunuz yerde kalsanız hiçbir şey ifade etmiyorsunuz. Bütçeye baktığınızda daha çok 3.Lig kulübü gibi davranıyor veya davranmak zorunda kalıyorsunuz. Yani BAL’da oynayabilmeniz için milyon TL gibi bir bütçeniz yetmeyebiliyor. 
Bu sezon Denizli’yi BAL’da Kale Belediyespor, Tavas Birlikspor ve Serinhisarspor temsil edecek. Kale’de belediye başkanı değiştiği için yaprak kıpırdamıyor. Aldığım bilgilere göre ne olacağını yetkililer bile bilmiyor. Tavas Birlikspor yönetim olmadığı için kayyuma devredildi. Süper Amatör Ligi şampiyon tamamlayan, yaptığı transferlerle dikkat çeken Serinhisarspor’da ise önceki gün genel kurul çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadı. Kulüp Başkanı Şükrü Averi artık gücünün kalmadığını, destek bulamamaları halinde BAL’a katılmalarının bir anlamı olmadığı açıklamasını yaptı. 
3.Lig temsilcisi Kızılcabölükspor mevcut kadrosunun büyük bölümünü korudu, dış transferlerle takımı güçlendirdi ve dün itibariyle yeni sezon hazırlıklarına başladı. Denizlispor’u zaten takip ediyorsunuzdur. İç transferde 3, dış transferde de 8 futbolcu ile sözleşme imzaladı. 3 de alt yapıdan futbolcuyu kadrosuna dahil etti. Sezon başına kadar bu rakam artacaktır. 
İyi-güzel bunları yazdın da ne demek istiyorsun diye soran olabilir.  
Demem o ki; Denizli’de belki de profesyonel lige çıkma şansı bulunan, daha doğrusu profesyonellik için son bir adıma ihtiyacı olan 3 kulübün şu anda mücadele etmeye hakları bulunduğu BAL’a çıkmama tehlikeleri var. Hepsinin şikayet noktası ilgisizlik, ekonomik ve benzeri sorunlar. Tarih boyunca en yüksek yere çıktılar belki ama şu anda elleri kolları bağlı bekliyorlar.  
Hiç birinin (diğer alt liglerdeki amatör kulüpler de dahil) ne Denizlispor’a ne de Kızılcabölükspor’a faydası var. Hiç biri bir tane futbolcu yetiştirip bu iki takıma gönderemiyorlar. Bir tane futbolcu satıp ekonomik olarak rahatlayamıyorlar.  
Peki profesyonel kulüpler BAL ve diğer amatör kulüpleri izleyip oyuncu takip ediyor mu? Hayır.  
Peki iki profesyonel kulüp olan Denizlispor ve Kızılcabölükspor arasında bu konuda bir dayanışma, futbolcu transferi var mı? Hayır. 
Peki böyle bir düzende; Denizli’de futbolun büyümesi, amatörlerin gelişmesi, profesyonel kulüplerin başarılı olması mümkün mü? Hayır. 
Profesyonelde de, amatörde de parası olan harcıyor, olmayan ağlıyor.  
Sezon sonu geldiğinde, harcayan da ağlıyor. 
Bir kente ait profesyonel ve amatör kulüplerin bu kadar birbirlerinden kopuk, bu kadar yabancı ve birbirlerine destek olmama uğraşı içerisinde olması doğru mu?  
Bu kentin bu konuda kapsamlı bir çalışmaya belki de bir çalıştaya ihtiyacı var. Herkesin eteğindeki taşları dökeceği, yaşanan sıkıntıların minimuma indirilmesi ve Denizli’de futbolun büyümesi için tüm paydaşların katılacağı gerçek bir çalışma. 
Çünkü profesyonellerin de, amatörlerin de kapı kapı dolaşıp para dilenmesi, hem kendilerini hem de kapısı çalınanları bıktırdı.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018