HAMİT TEKKANAT - SOSYAL ADALET | Denizli Hizmet Gazetesi -

SOSYAL ADALET
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

5/7/2018
Küba, ABD’ye komşu 12 milyon nüfuslu bir ülke. TV’de Küba’daki hayat şartları ile ilgili bir belgesel izledim tek kelimeyle hayran kaldım. 
Küba, mutlu insanların ülkesi olarak kabul ediliyor. Küba’da zengin fakir ayrımı yok. Bir doktorla bir garsonun maaşı arasında çok az fark var. Vatandaşların eğitim, sağlık, beslenme gibi temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Çocuklar daha ana karnında iken devletin kontrolüne alınıyor eğitim hayatı boyunca kalem-silgi dâhil devlet tarafından karşılanıyor. Küba tıp alanında dünyanın en iyileri arasında, kansere çare buldukları söyleniyor. Sokaklar müzisyenlerle dolu, müzik ve dans Kübalının vazgeçilmezleri. Küba purosunu da unutmamak lazım, Havana purosu dünyanın en pahalı 10 purosu arasında. Efsane olan puronun kadın bacağında yuvarlatılarak sarıldığı sadece bir efsane, ince tahta üstünde sarılıyormuş.  
Mutlu insanlar ülkesi Küba’yı anlatma sebebim biraz da kıskançlığım. Biz de maalesef sosyal adalet yerlerde sürünüyor. Sosyal adalet dediğimiz konu, toplumun değişik kesimlerinin yaşam düzeyi yönünden dengeli olması demek. Ülkemizde zenginle fakir arasındaki fark giderek uçuruma dönüşmekte. Nüfusumuzun en düşük gelire sahip %20’lik bölümü toplam milli gelirden %6,2 pay alırken en yüksek gelire sahip %20’lik bölüm ise %47,2’lik payı alıyor. Evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayabilenlerin oranı %28,6, bu demektir ki nüfusumuzun %71,4’ü ya evinde ya köyünde tatil yapabiliyor.  
Sosyal adalette dengesizlik ciddi devlet politikaları ile çözülebilir ve uzun vadeli bir iştir. Ancak yoksul kesimlerin halinden memnun olduğu ve mevcut iktidarı desteklediği bir ülkede, iktidarın bu yönde fazla çaba harcamasına da gerek yoktur. 
Beterin beteri var diyerek bir sosyal adalet fıkrası ile biraz da gülelim; 
Bir Sosyal Adalet Hikâyesi... 
Güney Afrika’ya iş gezisine giden genç iş adamının işleri umduğundan daha başarılı ve çabuk gelişir. Sözleşme imzalanınca bile dönüşüne daha bir gün vardır. Vakit geçsin diye dolaşırken "Ghandi" filminin afişleri dikkatini çeker. Hani şu bol Oscar'lı uzun film... Hemen taksiden iner ve doğru gişenin önündeki kuyruğa girer. Çevresindekiler tuhaf tuhaf bakarken biri: 
— Beyfendi, siz yabancısınız galiba? 
— Evet, nereden anladınız? 
— Burada beyazlar kuyruğa girmez, doğrudan gişeye gidip biletlerini oradan alır. 
Adam biraz mahcup, tüm kuyruğu atlar gişeye gelir. Evet... Gerçekten de beyazlar için ayrı bir pencere vardır. 
— İyi günler, arka yada ortadan bir koltuk lütfen.. 
Gişedeki kız şaşkın: 
— Beyfendi, siz yabancısınız galiba? 
— Evet, nereden anladınız? 
— Burada beyazlar, salonda değil, balkonda oturur! 
— Peki, bir balkon lütfen! 
Balkondan filmi izlerken, Güney Afrika'da bizim sinemalardaki gibi filmde ara verilmediğinden sıkışır haliyle. Etraf karanlık, herkes filmi izliyor, dayanamaz ve ayağa kalkınca, yandaki sorar: 
— Nereye beyfendi? 
— Hiiç... Tuvalete gitmem lazım.. 
— Beyfendi, siz yabancısınız galiba? 
— Evet, ama nereden anladınız? 
— Burada beyazlar, tuvalete gitmez ki, balkondan aşağı işeyiverirler. 
Adam şaşkın, tek güvendiği karanlıkta balkonun korkuluklarına dayanır ve tam çişini ederken, aşağıdan bir zenci seslenir: 
— Heeey, sen yabancısın galibaaa!! 
İyice şaşkına dönen adam, karanlıkta ve sadece çişinden tanındığı için ürker... 
Aşağıdaki devam eder: 
— İnsan sadece birinin kafasına etmez ki birader!! Şöyle bir serpiştirir!! Bu memlekette sosyal adalet diye bişey var! 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018