ALTAY VAROL - HEM EMEK VERHEM PARA VER | Denizli Hizmet Gazetesi -

HEM EMEK VERHEM PARA VER
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

4/7/2018
Zaman zaman altyapıların önemine değinir, altyapıların kulüplerin geleceği ve kurtuluşu olduğunu yazarım. 
11-12 Yaşlarında kulüplerin bünyesine alınan yüzlerce çocuk yıllarca çeşitli kademelerde kulübün formasını giyer, bazıları kategorilerinin milli takımına seçilir ama ne hikmetse artık hayatı futbola evrildiği dönem olan A Takımlara alınması sürecinde ya kendisine kulüp bulması istenir ya da yüzüne bile bakılmaz. Zaten o dönemler bir gencin ve ailesinin umutlarının yerle bir edildiği dönemlerdir. Çünkü geriye dönmek imkansız, futbol dışında ekmek parasını aramak neredeyse imkansız hale gelmiştir.Dediğim gibi bu konulara zaman zaman fırsat buldukça değiniyorum.  
Bugün yine aynı konuda ama konunun farklı bir boyutuna değinmek istiyorum. Yüz üstü bırakılan, umutları yıkılan değil, genç yaşlarında A takıma yükselmiş, kategorilerinde tanınmaya başlanmış, yavaş yavaş transfer talepleri gelmeye başlamış gençlerden söz etmek istiyorum. Daha doğrusu Denizlispor Kulübü’nün bu oyunculara ne verdiğini ve karşılığında ne aldığını, daha daha doğrusu ne alamadığını. 
Birkaç örnek vereyim. Bu sezon Altınordu’ya giden Hüseyin Atakan Üner ve Şevki Çınar, geçen sezon Akhisar Belediyespor’a giden Alperen Babacan, Gazişehir’de oynayan Muhammed Himmet Ertürk. Daha çok isim var ancak bu oyuncuları özellikle örnek olarak vermek istedim. Bu oyuncuların hepsi Denizlispor alt yapısında yetişmiş ve profesyonel olmuş. Yeşil siyahlı kulübün gelecekte hem sahada hem de maddi anlamda büyük katkı sağlayacağı umulan bu gençler ellerini kollarını sallayarak kulüpten gittiler. Elbette zaman zaman forma şansı bulduklarında oynadılar ama bu gençler giderken kulüp maddi anlamda (yetiştirme bedeli hariç) hiçbir şey kazanmadı. Bu konuda yaklaşık 1.5 yıl önce Alperen Babacan’ın durumu ile ilgili bir yazı yazmıştım. Merak edenler arama motorunda benim ve Alperen Babacan’ın ismini yan yana yazarak yazımı okuyabilir. 
Yetiştirdiğin, büyüttüğün, emek verdiğin oyuncuların elini kolunu sallayarak başka kulüplere gitmesine mi yanarsın, yoksa bu oyuncuları geri almak için para harcandığına mı? Geçen sezon Akhisar’a giden Alperen devre arası kiralandı. Şimdi de hem kendisiyle hem de kulübüyle görüşmeler sürüyor. Muhammed Himmet Ertürk de 3 yıl önce Gaziantep BŞB’ye gitmişti. Bu gidişle gelecek sezon veya ondan sonraki sezon Hüseyin Atakan ve Şevki Çınar’ı da transfer etmek için girişimler yapılırsa hiç şaşırmam. 
Sürekli yönetim değişiklikleri, sürekli teknik direktör değişiklikleri sürekli kadro değişikliklerinin getirdiği sonuçlar bunlar. Kimsenin gelecek sezon için bir planlama yaptığı yok.  
Böyle bir yapılanmayla başarı beklenilmesi hayalden öte bir şey değil. Yıllarca emek verip bir kuruş para kazanmadan giden futbolcunu geri almak için çırpınıyorsan, burada bir değil, üst üste yanlışlar var.  
Yanlış yapanın sonunun iyi olduğu da tarihte pek görülmemiştir. 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018