HAMİT TEKKANAT - SEÇİMDE OY KULLANMAYA DAİR | Denizli Hizmet Gazetesi -

SEÇİMDE OY KULLANMAYA DAİR
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

3/7/2018
2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde 59 milyon 367 bin 469 seçmenin 51 milyon 189 bin 698’i oy kullandı. Seçime katılma oranı yaklaşık %86 olarak hesaplandı. Toplam oyların 1 milyon 53 bin 362’si geçersiz sayıldı. Geçersiz oyların oranı %2,5 oldu. Türkiye’de toplam nüfusun %3,78’i yani 2 milyon 663 bin kişi okuma-yazma bilmiyor. Okuma- yazma bilmeyenlerin nasıl oy kullandığı tartışmalı. Onların yanlış yönlendirilmesi de söz konusu.  
Bir seçim düşünün; 2 oy pusulası var seçmenin yapacağı parti veya adayların isminin altındaki yuvarlağa TERCİH mührünü basmak. Maalesef nüfusun %2,5’u bunu beceremiyor. Bu Türkiye’nin ayıbıdır. Okuma-yazma bilmeyenlerle, akli dengesi yerinde olmayanların oy kullanmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konu ülkemizde defalarca tartışıldı, benim gibi düşünenler ağır hakaretlere maruz bırakılıp sustular. Bu konuda Japonya örneğini aktarıyorum. En azından düşünmeye sevk eder; 
JAPON KALKINMASI VE OY VERME HAKKI: 
Japonya’da, 1868 Yılı’nda halkı temsil edecek meclis kurma kararı alındı. İlerici Parti’nin ilk işi, dinsel eğitim kurumlarını kaldırarak, hiçbir koşulda ödün verilmeyen laik eğitimi yaygınlaştırmak oldu. Sanayi, ticaret, kültür ve hukuk alanlarında köklü yenileşmelere gidildi. Geri kalmışlıktan kurtulmak ve çağdaş uygarlığa yetişmek için toplumun bütün kurumlarında tutuculukla mücadeleye girişildi. Ard arda gelen ayaklanmalar; İlerici Parti, ordu, hükümet ve İmparator Meigi tarafından kanlı bir biçimde bastırıldı… 
İyileştirme yanlıları toplumda sayıca azınlıktaydı. Demokrasi gerçekleşsin diye seçme ve seçilme hakkı herkese verilmedi. Milletvekili seçimlerinde oy verme hakkı, ‘eğitim görmüş olma’ koşuluyla uygarlaşma yanlılarına tanındı. Başlangıçta tüm Japonya’da oy verme hakkına sahip seçmen sayısı yalnızca 460 bin idi. 1868’de başlayan iyileştirmeler ödünsüz uygulandı. 1925 Yılında Japonya’nın genç nüfusunun yüzde 99,4’ü çağdaş nitelikte laik eğitim görüyordu. Halkın yüzde 94’ü okuma yazma öğrenmişti… Eğitim düzeyi yükseldikçe seçmen sayısı da artmıştı.  
Japonya’da oy verme hakkına sahip olanların sayısı, 1925 yılında, 50 milyon nüfus içinde 13 milyona çıkmıştı. Japonya, tarihçi H.G.Wells’in sonradan söylediği şu sözleri bilmeden uygulamıştı: “Bir topluma seçme hakkından önce eğitim verilmelidir. Seçmen oy vermeden önce bilgi sahibi olmalıdır. Oy kulübelerinden önce okullar kurulmalıdır. Yeteri kadar eğitim görmeyenin elinde oy pusulası yalnız yararsız değil aynı zamanda tehlikelidir de” 
Kaynak; METİN AYDOĞAN "Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye" 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018