HAMİT TEKKANAT - AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE | Denizli Hizmet Gazetesi -

AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

2/7/2018
Bu deyimin anlamı “Hepsi aynı ayarda hiçbiri işe yaramaz” demektir. Örnek verirsek “Benim çocuklardan hayır gelmez, al birini vur ötekine”, “Bu adamların hepsi böyle, al birini vur birine, işini düzgün yapan yok”.  
Bu deyimi başlık olarak koymamın sebebi iktidardaki AKP ile ana muhalefet partisi CHP’nin beğenmediğim yönlerini belirtmek içindir. Önce CHP’den başlayalım; 9ncu seçimini kaybeden CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun istifa etmek ya da kurultaya gitmek gibi bir niyeti yok. CHP’nin oyları düşmesine rağmen, milletvekili sayısının artmasını başarı olarak görüyor. Kendisini istifaya davet eden Elazığ milletvekili Gürsel Erol’u partiden ihraç etmek için disiplin kuruluna sevk ettirdi. Bir siyasi partinin hedefi iktidar olmaktır, eğer iktidar olamıyorsa başta parti başkanı olmak üzere tüm sorumlular görevlerini bırakmalıdır. Avrupa ülkelerinde başarısız olan derhal istifa ediyor. Biz de koltuğa yapışan kalkmak bilmiyor. Ecevit ve Erbakan örneklerini yaşadık. İnatları yüzünden partilerini bitirdiler. CHP’de kan değişimi şarttır, olmazsa yenilgiler devam edecektir.  
Gelelim AKP’ye; içişleri bakanı Süleyman Soylu, valiliklere gönderdiği talimatta CHP il başkanlarının şehit cenaze törenlerine alınmamasını istedi. Böyle bir talimat sadece bölücülüğe hizmet eder. Cumhurbaşkanının devreye girip, durumu düzeltmesi lazım ama şu ana kadar bir girişim olmadı. Süleyman Soylu’nun bu talimatı vermekten maksadı CHP’nin HDP’yi desteklemesi, meclise girmelerini sağlaması imiş. Çünkü Soylu’nun zihniyetine göre HDP terörist olduğu için HDP’yi destekleyenler de terörist oluyormuş. Kaç CHP’linin HDP’ye oy verdiğini kimse bilmiyor, bilme şansları da yok. Oy verme işlemi gizli, kaldı ki iktidar olmak için yıllardır uğraşan CHP’lilerden HDP’ye oy veren varsa zekâsından şüphe etmek lazım. Ayrıca bazı AKP’lilerin HDP’ye oy verme ihtimali de var, onlara ne yapacaklar.  
Eğer %10 gibi seçim barajı olmasa bu tartışmalar olmayacaktı. AKP önce HDP’yi meclis dışına atmak, sonra da İYİ Partiyi meclis sokmamak için çok uğraştı ama planları tutmadı. Önümüzde yerel seçimler var. HDP yerel seçimlerde Güneydoğunun büyük bir kısmını alacak. Soylu’nun bunu engelleme şansı ise hiç yok. Kendisi de bunu bilmeyecek kadar saf değil.  
Al birini vur ötekine demekte haksız mıyım? 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018