ALTAY VAROL - O GÜNLER UNUTULMAZ | Denizli Hizmet Gazetesi -

O GÜNLER UNUTULMAZ
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

29/6/2018
Ligler bitip transfer sezonu başladığında, günümüzün büyük bölümü Atatürk Stadı’nın yanındaki kulüp binasında geçerdi. 
Gazeteciler için kulüp binasında oda ayrılırdı. Elimizde kamera ve fotoğraf makineleriyle bize ayrılan odada oturur, gelecek gidecek futbolcu olur mu diye beklerdik. Çalıştıkları dönemler farklı olsa da;Ferruh Ölmez, Önder Varol, Osman Nuri Boyacı, Ferah Işık, Yalçın Bağbozan, Sebahattin Alp, Ayhan Akar, Fikri Tüfekçi, Hacı Selamoğlu, Serhat Delikara, Ahmet Sulu, Selami Aydın, Arif Zor, Bahadır Kelci, Yelda Aydemir, Lütfi Koçak, (mekanı cennet olsun) İlyas Hayta ve ismini yazmayı unuttuğum meslektaşlarımızla futbolcu ve menajerlerinin gelmesini görüntülemek ve haber yapmak için pusuya yatardık. 
Elbette her görüşme olumlu olarak sonuçlanmazdı. Ama gazetelerde, televizyonlarda haber olunca transferlerin bazıları zora girer veya yatardı. Yöneticiler de haklı olarak gazetecilerle zaman zaman köşe kapmaca oynamak zorunda kalırlardı. Çay ve kahvemiz eksik edilmez, ama görüşmelerin yapıldığı ikinci kata girmemiz de istenmezdi. Üst katlarda, ikinci kattaki saatler süren pazarlıkların sonuçlarını bekler, bazen sırayla binanın önüne çıkar ve tanımadığımız (futbolcu veya menajer olması muhtemel) kişilerin girip çıkmasını kontrol ederdik.  
Akşam saatlerine doğru en yetkili kulüp yöneticisiyle son bir görüşme yapar, o saatten sonra herhangi bir gelişme olmayacağına kanaat getirdikten sonra kulüp binasından ayrılırdık. Başkanların, yöneticilerin bizim orada olmamızdan rahatsız oldukları dönemlerde olurdu. Hatta bir defasında gazetecilere, kulüp binasının yanındaki bir oda tahsis edilmiş ve ana binaya girmemeleri istenmişti. Kaçanın da, uçanın da elimizden kurtulamadığı o dönemde yönetim kendisine göre haklı bir çıkış yolu bulmuştu. Ama biz bu tür durumlarda kulüp binasının önüne fotoğraf makinelerimizi, kameralarımızı ve çantalarımızı koyarak protesto eyleminde bulunur, yönetimi geri adım atmaya zorlardık. O gün transfer olduysa veya yukarıda yazdıklarımdan biri gerçekleştiyse yerel televizyonda çalışan arkadaşlarımız koşarak kurumlarına gider, ‘Son dakika’ olarak bunları izleyicisine aktarırdı. Haber üretmek için çırpınan, haber atlattığında bayram yapan, atladığında da bütün günü zehir olan gazetecilerin güzel, unutulmaz en heyecanlı günleriydi o günler. 
Teknoloji o kadar gelişti ki, artık haberi ilk kimin yaptığı bile fark edilmiyor. Kendi yazdığınızı bir saat sonra başka bir yerde başka imzalarla okuyorsunuz. Kulüp binalarının önünde nöbet tutan yönetici, futbolcu ve menajerlerle köşe kapmaca oynayan kalmadı artık. Belki haber anlayışının değişmesi belki de bizim ter dökerek yaptığımızın, artık önümüze gelmesinden kaynaklanıyor bu durum.  
Bu yazımda başkan ve yönetici isimleri de yazmak isterdim ancak bazılarını unutur ve haksızlık yaparım diye vazgeçtim. O günleri yaşayan, protestolara muhatap olan, didiştiğimiz, tartıştığımız bazen küçük çaplı da olsa birbirimizin kalbini kırdığımız tüm başkan ve yöneticilere selam ediyorum. Albümümde bulunan o günlere ait protesto, transfer gibi haberlerin fotoğraflarına baktıkça onlara olan saygım artıyor. İsimlerini yazdığım veya unuttuğum, o günleri birlikte yaşayıp, dibine kadar gazetecilik yaptığımız tüm meslektaşlarıma selam ediyorum. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet diliyorum.  
Bu yazımın bugün yayınlanması, o günlere duyduğum özlemdir.  
Bir daha; ne bizim ne de bizden sonrakilerinin yaşamasının mümkün olmadığı o günlere. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018