HAMİT TEKKANAT - BİLİMSEL DÜŞÜNMEK | Denizli Hizmet Gazetesi -

BİLİMSEL DÜŞÜNMEK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

27/6/2018
Seçimlerden önce KONDA araştırma şirketi, AKP, MHP, CHP ve HDP seçmeninin incelendiği bir rapor serisi yayınlamıştı. Ben de bu rapor serisinden AKP’nin seçmen profilini özetlemiştim. AKP seçmenine tekrar göz atarsak; 
-AKP seçmenlerinde internet kullanımı Türkiye ortalamasının altında. Bu tespit seçim sonucunda iyice netleşti. Sosyal medyada Muharrem İnce çok önde olmasına rağmen seçimi kaybetti.  
-AKP seçmeninin en fazla tercih ettiği kanallar ATV, TRT ve A Haber. Bu kanallar AKP ve Erdoğan dışında neredeyse haber vermeyerek, ya da muhalefeti sürekli eleştirerek seçmen kitlesinin sıklaşmasını sağladı.  
-AKP seçmeni Avrupa Birliği konusunda olumsuz düşünüyor.  
-AKP seçmeninin oy tercihini belirleyen başlıca etken partinin lideri. AKP seçmeninin %46’sı oyunu partinin lideri için verdiğini söylüyor.  
-Ekonomi konusunda genelde iyimser, bireysel durumları hakkında karamsarlar.  
-Medyaya baskı yapıldığını düşünmüyorlar çünkü genellikle yandaş kanalları izliyor, muhalif kanallara bakmadıkları için durumu anlayamıyorlar.  
KONDA şirketi sahibi Bekir Ağırdır seçim sonrası yaptığı değerlendirmede Türkiye’de seçmen kitlenin üçe bölündüğünü ve kutuplaştığını söylüyor. Ağırdır’ın tespitleri şöyle; 
“Türkiye’nin toplumsal dokusunun ana karakteristiği karşımızda üç Türkiye olduğu gerçeği. Bir tanesi kentleşmiş, günlük hayat pratikleri kentli yaşamına uymuş, tatil deyince memleketine değil denize, yurt dışına giden, çocuklarını daha bireyci yetiştiren bir kesim. Bu kesimin öncelikli tercihi hukuk, özgürlük ve yaşam tarzlarının korunması. Bu kesimin oyu %32-35 bandında olacak. Ama bir Anadolu, Karadeniz’e doğru başka bir coğrafya var. Muhafazakâr değerlere sahip, hala ekonomik aktörleri ve dinamikleri yeterince güçlenmediği için devletin hizmetlerine ve yardımlarına ihtiyaç duyan kısacası devletin gözüne bakan bir kesim. Ve bir de Kürtlerin olduğu hem sosyo-ekonomik olarak ülkenin en geri kalmış, hem de siyasi ve kültürel hakları için mücadele ettiğini söyleyen bir coğrafya.”  
Bakınız filozof Nietzche (1844-1900)yıllar önce ne demiş; 
“Cahil milletlerde demokrasinin olmasının hiçbir faydası yoktur. Çünkü cahil halklar genellikle kendisine para, iş, vatan ve din gibi unsurlarla kandıranlara oy verirler”… 
 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018