HAMİT TEKKANAT - TÜRK ASKERİ MÜNBİǒTE | Denizli Hizmet Gazetesi -

TÜRK ASKERİ MÜNBİǒTE
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

20/6/2018
Müjdeyi Cumhurbaşkanı verdi “Askerimiz Münbiç’te devriye geziyor”. ABD ile varılan anlaşma çerçevesinde Türk askeri Münbiç’in dış mahallelerine girdi. Dışişleri bakı da “Askerimiz Münbiç’in içine de girecek” dedi.  
Münbiç; Fırat’ın batısında, Türkiye’ye 40 km mesafede bulunuyor. İç savaş öncesi 100 bin kişinin yaşadığı kentte çoğunluğu Sünni Arap ve Kürtler oluşturuyordu. Önce IŞID kontrolüne geçen kent, 2016 yılında Kürt grupların oluşturduğu SDG (Suriye demokratik Güçleri) tarafından geri alınmıştı.  
Suriye sınırını terörden arındırmak isteyen Türkiye için Münbiç önemli bir kent. Afrin operasyonundan sonra sıranın Münbiç’te olduğu defalarca açıklanmıştı. ABD, söz vermesine rağmen Münbiç’ten çekilmedi, uzun görüşmeler sonucu ABD, PYD’nin şehirden çıkması, şehrin Türk ve ABD askerlerince kontrol edilmesini kabul etti. Durum böyle olunca akla gelen ilk soru şu: “ABD Münbiç’ten çekilmeye karşılık hangi tavizleri aldı”. Bu konu şimdilik belli değil. 
Hükümetimiz, Afrin’den sonra Münbiç, Sincar, Kandil ve Fırat’ın doğusuna operasyon yapılacağını açıklamıştı. Münbiç sorunu çözüldü, Kandil operasyonu ise devam ediyor. Suriye’de önce Fırat Kalkanı, sonra Zeytin Dalı harekâtı ve çatışmasız Münbiç kontrolümüze geçti. Buralarda askerimiz var, sivil ihtiyaçların önemli bir kısmını sağlıyoruz (okul, hastane, altyapı, gıda vs.) .Ülkemizdeki 4 milyon Suriyeli yetmezmiş gibi bunlar da maddi yük olmaya devam ediyor. Ayrıca İdlip’in civarında 12 kontrol noktası tesis ettik ki bu birlikler her an çatışma riski yaşıyor. Suriye’de işgalci olmadığımıza göre o topraklardan ne zaman çıkacağımız önümüzdeki belirsiz problem. Esad’ı muhatap kabul etmeyen ülkemizin, onun gitmesini beklemesi çözüm değil, çünkü Esad’dan sonra kimin geleceği ve nasıl bir politika izleyeceği de belirsiz.  
Düşününüz; ülkemizde 4 milyon Suriyeli var, Suriye’de geniş bir alanı kontrol altında tutuyoruz ve orada askerlerimiz, sivil görevlilerimiz var. Ancak Suriye ile diplomatik temasımız yok. Rahmetli Levent Kırca’nın meşhur deyimiyle bitirelim; “Ne olacak şimdi?” 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018